Моніторинг інформаційного поля Російської Федерації (28 березня – 03 квітня)
Продовжуємо вже сьому серію аналізу інформаційного поля РФ, порівнюючи загальномосковські тренди та популярність тематичних новин щодо московсько-української війни по окремих регіонах за останній тиждень.
На загальномосковському рівні за тиждень в топі пропаганда – про обстріли “днр”, та обговорення питання що робити з полоненими солдатами ЗСУ та “нацистами”. Але в трійці за поширенням новина про рішення Роскомнадзору, що заборонив поширювати інтерв’ю Зеленського для московських ЗМІ. В десятку потрапив матеріал про Грузію, де не здають квартири росіянам та білорусам, і всіляко їх дискримінують. На фоні ініціатив про незалежність Південної Осетії можна робити висновки про наміри Кремля. А от за добу тон трохи інший – про нібито зізнання Зеленського щодо авіуадіарів по Бєлгороду, і концентрацію 100 тисяч українських військ перед головною битвою. Можливо, готується ґрунт для визнання, чому не вдаються плани РФ.
Чечня – серед новин, які цікавлять жителів регіону – аналітична стаття про те, що критика Кадирова в адресу Мединського, який брав участь у переговорах із українською стороною, дає можливість продемонструвати лояльність до Путіна. Загалом, практично всі новини обертаються навколо самозванця Кадирова: то він просить у Путіна дозволу завершити в Україні початі справи, то погрожує зайти в Київ, то пише про майже остаточне взяття Маріуполя.
Дагестан – серед одних із найпопулярніших новин – що регіон цьогоріч чекає рекордну кількість внутрішніх туристів. На цю ж тему пишуть і про збільшення кількості авіарейсів по самій Росії.
Самара – одним із найходовіших питань жителів регіону стало, на скільки ж подорожчає цукор для населення. Одразу ж за цією новиною іде інформація про те, що для переселенців з «лднр» у Самару депутати привезли воду і цукор. Також мешканців регіону цікавили ранкові події 1 квітня в Білгороді. За даними російських ЗМІ із посиланням на відповідні військові відомства Росії, пожежа на нафтобазі почалася після авіаудару по ній із українських вертольотів. Також у регіоні обговорюють закриття магазинів світових брендів, які покинули російський ринок.
Курськ – серед основних новин – воєнна тематика. Одна із них стосується старту військового призову в Курській області. Проте в іншій новині на цю ж тему зазначають, що призовників не відправлятимуть на війну в Україну. Також пишуть про обстріл українськими військовими прикордонного пункту в селі Тьоткіно із посиланням на заяву губернатора області. Також у регіоні пишуть про чергову загибель вихідця Курщини у війні з Україною. У регіоні силові відомства переводять у режим підвищеної готовності. До області продовжують перевозити біженців з «лднр». І на додачу до цього всього у регіоні активно продовжується кампанія підтримки російської агресії проти України.
Ростов – серед новин на тему війни – інтерв’ю із воєнкомом області, де він розповідає про місця, куди направлятимуть призовників на службу в армію. Також інформаційні ресурси з посиланням на МНС РФ спростовує інформацію про ймовірність артилерійських обстрілів по регіону. У цьому регіоні теж не обійшлось без провладних акцій підтримки агресії проти України, у якій взяли участь бюджетники.
Воронеж – у топ популярних новин регіону – атака українських вертольотів на нафтобазу в Білгороді.
Волгоград – 1 квітня в регіоні похоронили двох окупантів, ліквідованих на війні в Україні. Новин подібного змісту за останні дні було доволі багато. Серед коментарів під такого роду новинами рідко, але проскакують антивоєнна тематика або ж питання безглуздості цієї війни. Також із регіону виходять японські інвестиції, які планувалися залучити на будівництво метанолового заводу. Малопомітною в Україні, але популярною в Волгоградському регіоні є новина про вибух на нафтозаводі, який стався 27 березня. У ЗМІ зазначається, що подія трапилася через порушення правил роботи.
Брянськ – у топ новин потрапила інформація про ліквідованих на війні брянців, а також те, що їхнім сім’ям влада регіону виплатить по 2 млн рублів. Однією із новин є аварія за участі військової техніки РФ – під Брянськом перевернувся військова вантажівка. Обговорюють також вибухи в Білгороді. Ну і нагадують мешканцям регіону про покарання за «фейки».
У Бєлгороді провідною темою, звісно, стали вибухи на на фтобазі та можливаий авіаудар з боку Києва. Також говорять про обстріл промпарку “Сєвєрний” і вибух в районі села Нікольскоє. ЗМІ балансують між пропагандою московської версії про український слід та заспокоєнням населення, аби уникнути паніки.
У Єкатеринбурзі у топ потрапила новина про загибель в Україні 22-річного уральця, також за тиждень поширені новини про смерть 5-и різних військовослужбовців. Також популярна новина про майбутні зміни на електротехніку в результаті санкцій.
В сусідньому Челябінську більш депресивний інфопростір. За останню добу на першому місці новини про неймовірне подорожчання продуктів та можливий дефіцит одягу. Причому заголовки в негативному дусі – “Її що, доларами поливають” про подорожчання капусти до 150 рублів за кг, “Голими будемо ходити” – про закриття представництв закордонних фірм. В топі також стаття про реакцію іспанців на війну, звісно в дусі що іспанці та навіть місцеві українці співчувають росіянам і нікого не травлять. Але сам факт зацікавлення статтею показовий. А за тиждень найбільш поширена новина про повістки з воєнкоматів для резервістів, яка заспокоює людей, але визнає тривогу серед родин резервістів. Також популярна стаття про плани Німеччини купити системи ПВО для захисту від калінінградських Іскандерів. Також помітні повідомлення про дефіцит дизелю на заправках і очікування Литви на погодження ЄС щодо блокади області.
У Владивостоці теж популярна стаття про ставлення до росіян закордоном. Цікава новин з Южносахалінська, де зупинились поставки ряду ліків, і їх одразу скуповують.
В Хабаровську та Якутії в топ потрапила новина про жінку з Маріуполя зі спаленою домівкою, чиї діти живуть в Якутську. Також в Якутії за тиждень на першому місці новина про можливу загибель на Донбасі російської чемпіонки з біатлону.
В Башкортостані популярна новина про запрошення жінок до призовних пунктів по телефону. Влада називає це провокаціями українських спецслужб. Також популярні новини про загибель ряду вихідців з республіки в Україні.
В Нижньому Новгороді та Чувашії найбільш популярними за тиждень стали два матеріали. Перший – про нібито героїчну загибель вихідця з Чувашії, що прикрив собою товаришів. На другому – про набір на контракт, і скільки платять за участь в “спецоперації” – обіцяють 200 тис. рублів на місяць (по реальному курсі в районі тисячі доларів).
В Калінінграді за тиждень на третьому місці новина про підтримку Києврм претензій Польщі на область.
Загалом помітна зміна тональності – немає обіцянок швидкої перемоги, натомість багато новин про загиблих, можливу мобілізацію та економічні негаразди. Більше занепокоєння у прикордонних регіонах з Україною, які намагається використати пропаганда. На Уралі та Далекому Сході навіть дозволені ЗМІ помітно більш вільнодумні. Також цікавий момент, які новини намагаються не акцентувати місцеві ЗМІ – відступ від Києва та проблеми в Карабасі (натомість помітна спроба медійно реанімувати ситуацію ворожнечу проти Грузії, попри досить промосковську владу).
Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук
Михайло Кублій, кандидат історичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published.