Відбудова України: оцінка шкоди і перспективи конфіскації московських активів

Російське вторгнення в Україну триває вже понад 16 тижнів. Внаслідок щоденних обстрілів і бомбардувань ми щодня зазнаємо важких людських втрат та інфраструктурних збитків. За оцінками Київської школи економіки, на початок травня шкода будівлям, дорогам залізниці та іншим формам власності досягла $92 млрд. В цілому економічні втрати оцінюються в $564-600 млрд., що в понад три рази перевищує ВВП України за 2021 р.

Позаяк агресор не має наміру зупинятися, сума збитків дедалі збільшуватиметься. Наразі Світовий банк прогнозує, що український ВВП за підсумками 2021 р. скоротиться на 45%. За даними НБУ, 30% наших підприємств призупинили діяльність, ще 45% зменшили обсяги виробництва. Податкові надходження суттєво скоротилися, фінансування державних видатків відбувається переважно за рахунок зовнішньої допомоги. Міністерство фінансів прогнозує щомісячні бюджетні збитки в обсязі $5-7 млрд., що можуть бути покриті тільки через надходження з-за кордону.

Новий План Маршалла

Втім, незважаючи на високу динаміку й невизначеність, планування відбудови України має починатися сьогодні. Вже в перші тижні після вторгнення, коли масштаб руйнувань досяг критичних показників, у Європі почалися розмови про аналог «Плану Маршалла» для України. «Це саме те, що ми повинні робити. Ми маємо показати, що всіма силами підтримуємо Україну. І я цілком розумію порівняння з відбудовою європейського континенту після Другої Світової війни», – зауважив голова Європейської ради Шарль Мішель. 

Подібні заяви найчастіше лунали під час візитів найвищих дипломатів і лідерів країн до Києва. Наприклад, Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн нещодавно говорила про концепцію допомоги окремих європейських міст конкретним містам України. Хоча фізична відбудова зруйнованої інфраструктури в багатьох місцях досі неможлива, багато чого можна реалізувати заздалегідь. Планування обсягів будівельних матеріалів, укладання договорів з постачальниками, формування фондів допомоги, забезпечення діяльності підприємств, переміщених з території бойових дій, – подібні заходи значно прискорять відновлення після очищення української території від загарбників.

У квітні британський Центр досліджень економічної політики опублікував «Нарис про відбудову України», оцінивши вартість реконструкції в 200-500 млрд. євро (очевидно, вона буде значно більшою). Вчені стверджують, що післявоєнна Україна більше схожа на Європу після Другої світової, ніж на Ірак чи Афганістан, тому що має високоосвічену робочу силу, розвинені інституції і достатній обсяг внутрішніх ресурсів, а більшість біженців зрештою мають повернутися додому.

Москва заплатить, хоче вона того, чи ні

Тут постає питання джерел фінансування відбудови, адже країни ЄС не зможуть надати повний обсяг коштів зі своїх бюджетів. У «Нарисі» вказують на такі джерела:

  1. Двостороння допомога: кредити, гарантії, внески від урядів інших країн.
  2. Міжнародні інституції: кредити, допомога від Світового банку, Міжнародного валютного фонду та інших організацій.
  3. Приватні джерела: допомога від приватних осіб.
  4. Частка доходів Росії від нафти і газу: якщо ЄС введе тариф на імпорт російських енергоносіїв, надходження можуть бути спрямовані на допомогу Україні.
  5. Конфісковані російські активи.

Останнє джерело сьогодні привертає найбільше уваги. Обсяг коштів Московії в руках інших країн достатньо великий, щоб профінансувати велику частку відбудови України. Самі тільки заморожені резерви центрального банку Росії перевищують $300 млрд., а крім того є безліч інвестицій, будинків, яхт та інших предметів власності. Голова Європарламенту Жозеп Боррель нещодавно підтримав ідею відбудови України за рахунок конфіскованих активів: «Я не маю нічого проти, тому що це цілком логічне рішення. Гроші лежать у наших кишенях, і нехай хтось доведе, чому ми не можемо зробити з російськими грошима те саме, що було зроблено з афганськими». Як відомо, уряд США спрямував заморожені кошти центрального банку Афганістану на гуманітарну допомогу жертвам тероризму.

Однак не можна просто взяти і передати гроші Україні без юридичного обґрунтування. Питання зараз стоїть на порядку денному Єврокомісії, керівництво якої хоче зробити все у правових рамках. Конфіскація активів зазвичай проводиться за вироком суду в кримінальному провадженні, а не через введення санкцій. Звісно, є американський прецедент, але там йшлося про невизнаний уряд талібів, а сума була у сто разів меншою ($3,5 млрд.). Імовірно, процес буде пришвидшено через визнання Росії державою-терористом у судовому порядку рішеннями Міжнародного кримінального суду та інших інституцій. Сам факт того, що про це відкрито говорять найвищі чиновники ЄС, свідчить на користь майбутньої позитивної розв’язки цієї історії.

У 1947 р. Джордж Маршалл стверджував, що метою його програми було «сприяння створенню політичних і соціальних умов, за яких можуть існувати вільні інституції». Однак справжньою ціллю був захист європейських країн від впливу тогочасної кремлівської диктатури. Сьогодні Європа і світ мають захистити Україну, щоб не стати наступними жертвами імперії зла, яка вже тисячу років перероджується в різних формах.

Олександр Чупак, експерт Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень»

Leave a Reply

Your email address will not be published.