Перші плоди: пересічні росіяни починають відчувати ефект санкцій

Як і попереджали експерти, дія обмежень щодо російської економіки починає проявлятися через кілька місяців після їхнього введення. Наслідки досі складно побачити неозброєним оком, але в окремих сферах вплив проявляється дедалі яскравіше.

У Московії велика частина громадян працюють в державному секторі, що гарантує регулярний дохід у вигляді зарплатні, а потім пенсії. Відповідно, ці люди досі не відчули суттєвих змін, адже доходи держави від експорту енергоносіїв досі на високому рівні. Це навіть дозволяє уряду підтримувати приватний бізнес. Рівень безробіття залишається на рівні близько 4%. Інфляція досягла 17,8% у квітні, але за останній місяць сповільнилася.

Однак ряд індикаторів вказують на початок значних змін.

По-перше, кількість вакансій на ринку праці. Незважаючи на невисокий рівень безробіття, онлайн-платформи з пошуку роботи звітують про падіння кількості вакансій на 28% у квітні порівняно з лютим. У сферах маркетингу, менеджменту, банківській справі падіння досягає 40-55%.

Статистика по ринку праці дещо викривлена через кількість працівників, які перебувають в оплачуваних відпустках. Їхня кількість зросла з 44000 на початку березня до 138000 в середині травня. Так само великим є збільшення кількості робітників, переведених на неповний робочий день. Позаяк поліпшення ситуації не очікується, оплачувані відпустки ймовірно зміняться на неоплачувані, а потім на звільнення.

Найпомітніші візуальні зміни відбуваються в російських торговельних центрах. У Москві близько 40% майданчиків роздрібної торгівлі займали іноземні бренди, що з кінця лютого у великій кількості почали залишати російський ринок. Нині 15-20% цих майдаників зачинені. Очікується, що з тих самих причин до кінця року в Москві звільняться до 20% офісних приміщень.

Хоча зміни не надто помітні поза межами великих міст, переривання ланцюгів постачання приносить проблеми в будь-який куточок країни-агресора. Найбільше страждає приватний бізнес, що існував за рахунок закупівлі імортних товарів. Зараз підприємці змушені шукати альтернативні канали постачання, передусім через Китай, Казахстан тощо. Логістика серйозно ускладнилася через вихід з Московії великих платіжних систем Visa і Mastercard, що означає неможливість здійснення міжнародних розрахунків через банківські картки.

Падіння обсягів імпорту починає даватися взнаки в міру вичерпування попередніх запасів. Наприклад, різко зменшилася пропозиція вина, що на 40% ввозилося з-за кордону. А оскільки з російського ринку вийшли виробники смартфонів (Apple, Samsung та інші) на 43% зросли закупівлі старомодних кнопкових телефонів.

Оцінити темпи падіння імпорту складно, тому що уряд припинив публікацію офіційної статистики. Однак експерти Інституту міжнародних фінансів, проаналізувавши дані двадцяти найбільших торговельних партнерів Росії, дійшли висновку про 50% зменшення імпорту в квітні 2022-го порівняно з квітнем 2021-го.

Інформація щодо надходжень податку на додану вартість (ПДВ) демонструє падіння обсягів споживання і загальної економічної активності. Згідно з цифрами Міністерства фінансів, у квітні надійшло на 54% менше ПДВ, ніж за аналогічний період минулого року.

Підсумовуючи, можна стверджувати, що першими санкційні удари гостро відчувають російські дрібні й середні підприємці, бізнес яких залежав від імпортних товарів, а також їхні наймані працівники. Зараз запаси починають вичерпуватися, що призводить до підвищення цін, падіння рівня зайнятості, скорочення податкових платежів. У свою чергу, інші категорії населення спостерігають зменшення пропозиції товарів, погіршення їхньої якості.

Далі черга за працівниками державного сектору, доходи яких залежать від стану державного бюджету. Тут рушійним чинником має стати падіння виручки від експорту енергоносіїв: чекаємо результатів відмови ЄС від російської нафти (шостий етап санкцій) і рішення щодо газу, яке має бути включене в сьомий етап.

Олександр Чупак, експерт Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень»

Leave a Reply

Your email address will not be published.