Російсько-українська війна в контексті конфліктів світу

17 червня 2022 року у прес-центрі Міністерства оборони «Армія інформ» відбувся круглий стіл на тему “Російсько-українська війна в контексті конфліктів світу”. Експерти Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» обговорили питання:

Чим є російсько-українська війна для світу? Які глобальні процеси вона запустила? Як впливає на інші конфлікти? Чим загрожує глобальна продовольча криза, спричинена війною? Чи спровокує вона глобальну міграційну кризу? Що відбувається у країнах, які росія вважає сферою своїх інтересів і там, де їх намагаються «помножити на нуль»?

Відповіді на ці та інші запитання надавали у пресцентрі Інформаційного агентства директор Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Сиротюк, кандидат політичних наук Юрій Олійник,аналітик-міжнародник, спеціаліст з питань Східної Азії та Перської затоки Анатолій Максимов та кандидат політичних наук з Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка Богдан Черкас, кандидат історичних наук, експерт Аналітичного центру балканських досліджень Катерина Шимкевич і випускник Селкірк коледжу (Канада) Олександр Чупак.

«Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень», що 10 років займається безпековими дослідженнями з 2019 року реалізовує спільно з партнерами масштабний проект «Індекс війни» – моніторинг всіх воєнних конфліктів у світі та прогноз їх розгортання.

Нині ключовим конфліктом у світі, що матиме істотні наслідки на глобальні процеси є російсько-українська війна. Аналітики попереджали про те, що загроза повномасштабного вторгнення росії буде на високому рівні й найбільшої активності варто очікувати з північного напрямку, зокрема, з боку білорусі. Звичайно, про те, що це вторгнення відбудеться вже за місяць після презентації «Індексу війни» спрогнозувати було важко.

«Війна фактично поставила крапку на післявоєнній системі безпеки. Це стало тому, що союзник і партнер Німеччини у розпалюванні ІІ світової війни Совєтський Союз не поніс належної відповідальності, а навпаки отримав карт-бланш безвідповідальності.

Війна в Україні і за Україну і досі може перевести тиху третю світову війну в повномасштабну гарячу. Вона вже має глобальні наслідки для людства. І півмірами її не вирішиш.  Політика умиротворення Москви ніколи не давала і не дасть результатів. Нова дієва міжнародна система безпеки можлива виключно після воєнної поразки Росії, її деімперіалізації та дефрагментації на незалежні національні держави», – відмітив директор Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», нині солдат П’ятого окремого штурмового полку ЗСУ Юрій Сиротюк.

На четвертому місяці російсько-української війни, як зауважили експерти, намітилися дуже чіткі тенденції змін як в українському, так і в світовому облаштуванні. Важливим є розуміння того, що війна  нового покоління вимагає професійної армії, яка в умовах насиченості вогневих засобів ураження потребує менші, але навчені війська. Водночас, як показали вже перші дні війни, необхідна масова територіальна оборона для захисту території та підкріплення регулярної армії, з масовим озброєнням людей, культури відповідального поводження громадян зі зброєю.

Разом з тим, війна в Україні значно вплинула на економічні глобальні процеси.

З одного боку для Заходу зараз більш вагомою загрозою залишається Китай, який не підтримує росію, але якому вигідне ослаблення Європи.

З іншого боку війна спричинила загрозу глобальної продовольчої кризи. «Україна експортувала 13 % світових запасів олії, 10 % зерна, що в умовах глобалізації економіки провокує продовольчу кризу. Особливо залежні від українського та російського зерна країни Африки та Близького Сходу. Наприклад 100 мільйонний Єгипет на 80 % залежний від поставок з України та рф. Зростання цін та дефіцит продовольства на фоні посух спричинятиме революційні потрясіння та колапс крихких держав, з розповзанням конфліктів та зростанням кількості біженців», – проаналізував ситуацію в регіоні кандидат політичних наук, керівник дослідницьких програм центру Юрій Олійник

Експерти переконані, що Україна, яка неодмінно переможе, нині має унікальний шанс закласти фундамент нового світового безпекового порядку.

 «Тепер Україна серйозна геополітична фігура, повноцінний суб’єкт. Безпековий гравець, що підсилить, а не послабить будь-яку міжнародну організацію. Лише Україна здатна на рівних протистояти Росії у конвекційній війні.

Нині від України залежить доля світу. За останні сторіччя Україна ще ніколи не мала таких шансів на успіх», – підсумував результати круглого столу директор недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Сиротюк.

Відеозапис Круглого столу “Російсько-українська війна в контексті конфліктів світу” можна буде переглянути на YouTube каналах організацій-партнерів.

Юрій Сиротюк, директор Аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”
Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм Аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”

Leave a Reply

Your email address will not be published.