Як зменшити російський вплив в Африці – Юрій Олійник

16 березня кандидат політичних наук, керівник дослідницьких програм Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник взяв участь участь в заході «Війна росії проти України: погляди аналітичних центрів Субсахарської Африки».

Організатор – Школа політичної аналітики НаУКМА, яка презентує свій аналітичний матеріал, в якому проаналізовані публікації аналітичних центрів Субсахарської Африки, присвячених Україні.

Юрій Олійник висловив свою оцінку аналітичного звіту, підкресливши важливі моменти для поглибленого моніторингу. Зокрема варто більш широко аналізувати місцеві ЗМІ та російській наративи в них, бо аналітичні центри в основному репродукують мейністрімний погляд на російсько-українську війну.

Також Юрій Олійник коротко охарактеризував ряд окремих держав, де надто сильний російський політичний вплив та військова присутність (включно з найманцями ПВК “Вагнер)”.

Передусім річ про ЦАР, Буркіна-Фасо, Малі, частково Еритрею та Зімбабве. Робота з цими державами перспективна лише щодо тиску разом з західними союзниками і послаблення позицій росії. Інші країни більше нейтральні, але схиляються часто в російський чи китайський бік. З ними слід посилено працювати (починаючи від Замбії, Нігерії, що досить зав’язані на контакти з Заходом). Проблемна ситуація в Південноафриканській Республіці, але й там можна обмежено працювати через економічні інтереси. Потенційно важлива стомільйонна Ефіопія, де через питання продовольчої безпеки можна працювати над донесенням української позиції.

У відповідях на питання Юрій Олійник прокоментував, яким чином слід комунікувати з елітами та суспільством африканських держав. Слід розрізняти донесення ціннісних позицій (антиколоніальна боротьба України, захист справедливості), аби подолати стереотип про Україну лише як частину Заходу та союзника колишніх колонізаторів.

Інше завдання – більш практичні інтереси (економічна та військово-політична співпраця), і насамперед питання продовольчої безпеки, від якої залежні африканські держави.

Leave a Reply

Your email address will not be published.