Санкції нарешті діють: російська економіка переходить до стану вільного падіння

Минуло вже більше року з часу введення перших жорстких економічних санкцій проти росії. За цей час безліч голосів критикували нерішучість країн Заходу, що не поспішали накладати головні обмеження: проти російських енергоносіїв. Втім, поступово процес ішов і сьогодні ми чітко бачимо його плоди.

Звіно, економічні санкції не змусили путіна припинити війну – ніхто й не очікував від них такого результату. Однак у довгостроковій перспективі вони ставлять росію на зовсім іншу траєкторію розвитку. Точніше, роблять з неї країну, в якій “розвиток” відсутній як явище, а вся надія на виживання буде покладена на добру волю основного партнера – Китай.

Діра в бюджеті

Головним індикатором серйозних проблем є падіння доходів держави. У першому кварталі 2023 р., якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, надходження від продажу енергоносіїв скоротилися приблизно наполовину. Дефіцит державного бюджету зріс до $34 млрд – аналог 1,5% російського ВВП. Це означає, що путіну потрібно все частіше обирати між фінансуванням армії та соціальними витратами, що допомагають уникнути народного невдоволення. Дедалі частіше москва змушена користуватися коштами з резервних фондів. Так, з Фонду національного добробуту вже було витрачено $28 млрд (16% від рівня початку 2022 р.). 

Обмеження на імпорт змусили московитів шукати товари-замінники деінде, наприклад, в Китаї. Пекін постачає важливі технології: напівпровідники, мікрочіпи тощо. Однак набагато складнішою є ситуація з товарами для цивільного вжитку. Як стверджує російський центральний банк, дефіцит деталей для пасажирських літаків уже спричиняє серйозні проблеми з пітримкою авійційного флоту в належному стані. Фінансовий та ІТ сектор страждають від обмеження доступу до західного програмного забезпечення. Продаж нових автомобілів упав на 62%. Московські аналітики вже прозвали ці процеси “зворотною індустріалізацією”.

Тепер – тільки дешева нафта

Минулого року росія уникла катастрофи завдяки високим цінам на енергоносії. Однак з другого півріччя 2022 р. ситуація почала змінюватися. Спочатку запрацювала заборона на купівлю нафти, що перевозиться морем. На початку 2023 р. росія втратила можливість продавати дизель та інші нафтопродукти. Згідно з даними МВФ, саме затримка з енергетичними санкціями допомогла росії зазнати падіння тільки 2% ВВП, а не прогнозованих 10-15%.

З одного боку нафтові доходи впали наполовину, з іншого – на 50% зросли державні витрати. За оцінками експертів, для збалансування бюджету росії сьогодні потрібно, щоб ціна на нафту була на рівні $100 за барель. Але її продають за $49-50. Нещодавно московський уряд навіть змінив формулу оподаткування нафтових компаній, щоб витиснути з них більше грошей.

Інвестиції доведеться відкласти

За свідченнями експертів з Rystad Energy, цього року інвестиції в розвідку нафтових родовищ в росії досягнуть $33 млрд, хоча до вторгнення планувалося вкласти $57 млрд. Це означає, що в майбутньому виробництво значно скоротиться. Прогнозують, що через 10-15 років московія добуватиме вже не 12 млн барелів на день, а 7-9 млн. Однак, зважаючи на темпи саморуйнування країни-агресора, цей показник має шанси впасти ще нижче.

Як стверджують в МВФ, “втрата людського капіталу, ізольованість від глобальних ринків і обмеження доступу до сучасних технологій суттєво підривають російську економіку”. Разом з поразками на фронті економічні проблеми невпинно наближають розвал російської імперії – потрібно тільки, щоб усі союзники України доклали максимуму зусиль для реалізації цього розвалу.

Керівник економічних програм Недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень” Олександр Чупак

Leave a Reply

Your email address will not be published.