Республіканці – друзі чи вороги?

У листопаді 2024 року американський народ в чергове обиратиме президента своєї країни, яка вже багато років послідовно доводить статус ключового міжнародного партнера України. Сьогодні США очолює лідер Демократичної партії, однак, політична історія Сполучених Штатів – це історія перемог та поразок обох найбільших партій, і може статися так, що до Білого Дому повернеться республіканець.

Як це може позначитись на підтримці України чи наші уявлення про цю партію не більш, ніж стереотип? На це питання намагались знайти відповідь учасники презентації аналітичного матеріалу «Республіканці – друзі чи вороги»,  проведеної в Українському кризовому медіа-центрі Недержавним аналітичним центром (НАЦ) «Українські студії стратегічних досліджень».

Матеріал містить аналіз ставлення фаворитів майбутніх республіканських праймериз до підтримки України. Чергові вибори президента США відбудуться наступного року, однак вже зараз передвиборча гонка набирає обертів. Не дивно, що тема допомоги Україні посідає провідне місце в дискусіях можливих кандидатів.

Юрій Сиротюк

Директор центру Юрій Сиротюк долучився до заходу онлайн з Бахмуту. Для нього сьогодні взаємовідносини зі Сполученими Штатами мають практичний вимір. Як гранатометник 5 окремої штурмової бригади Юрій працює з американською зброєю, яка дозволяє ефективно протистояти так званій другій армії світу.

 «На жаль, в Україні існує дуже примітивне уявлення тих політичних процесів, які відбуваються в цій країні, – зазначив він. – Частиною політичних експертів і журналістів сформований перекос в бік того, що є абсолютно проукраїнська Демократична партія, а з іншої сторони проросійська антиукраїнська Республіканська партія, і з її приходом до влади нібито істотно погіршиться ситуація для України. Треба розуміти, що США є демократією, в якій люди обирають владу, і тому перемога республіканців цілком можлива. Необхідно розуміти їх стратегію, ідеологічні вподобання. Однак, не слід забувати, що за час незалежності України найбільш активно підтримували нас саме республіканці».

Зі слів Юрія Сиротюка, людство вже перебуває у тихій третій світовій війні, і Україна в цих глобальних процесах відіграє значну роль, а для неї значну роль відіграють США.

Юрій Олійник

Щодо демонізації республіканців, яка сформована у масовій свідомості українців, то він вважає її непотрібною. Керівник дослідницьких програм НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень” Юрій Олійник повідомив, що нещодавно американський журналіст Fox News Такер Карлсон зрозіслав опитувальник п’яти чинним представникам Республіканської партії, які мають президентські амбіції щодо їх ставлення до України:

  • Чи є боротьба з росією першочерговим стратегічним інтересом Америки?
  • Чого конкретно ми хочемо досягти, допомагаючи Україні?
  • Якими, на вашу думку, мають бути межі надання збройної та фінансової допомоги Україні?
  • Чи повинні США підтримувати зміну влади в росії?
  • Зважаючи на стан російської економіки, чи вважаєте ви ефективними американські санкції?
  • Чи вважаєте ви, що США ризикують розв’язати ядерну війну з росією?

Отримані відповіді показують диверсифікацію в середині партії.

 «Вагому роль у внутрішній політиці США займають внутрішні американські процеси, зіткнення інтересів та внутрішні протиріччя, і ми повинні на це зважати», – так він прокоментував цю подію.

У представленому дослідженні були розглянуті 5 можливих кандидатів від Республіканської партії. Проведений аналіз їх позиції відносно України змальовує чітку картину про те, які є полюси, сторони, грані в самій партії. Про це висловився керівник економічних програм центру, випускник Селкірк коледжу (Канада) Олександр Чупак.

Олександр Чупак

Соціологічні дані зараз демонструють високий рівень підтримки Дональда Трампа, однак певні опитування показують, що колишній президент може програти, коли залишиться сам-на-сам з іншим кандидатом. Тому на пізніх етапах праймериз усе може змінитися, і сьогоднішній високий рейтинг Трампа зовсім не означає його легкої перемоги над ДеСантісом, Гейлі чи кимось іншим.

«Ми прокоментували відповіді кожного претендента і дали оцінку їхнього ставлення до підтримки України за шкалою:

  1. Дружнє – кандидат вважає перемогу України і поразку росії пріоритетом американської зовнішньої політики.
  2. Нейтральне – кандидат загалом підтримує Україну, але не вважає це першочерговим пріоритетом.
  3. Вороже – кандидат вважає, що Вашингтон не повинен втручатися в російсько-українську війну або має суттєво зменшити допомогу Україні.

Звісно, ми не можемо точно спрогнозувати, як розвиватимуться події на фронті, та якими будуть позиції протиборчих сил на час виборів у США. Однак нам потрібно вже сьогодні розуміти природу можливих змін і бути до них готовими, адже йдеться про нашого найбільшого союзника», – сказав ініціатор дослідження Олександр Чупак.

 «З кращого боку для нас виглядають Ніккі Гейлі та Майк Пенс. Вони усвідомлюють важливість українського питання. Вважають, що перемога України є перемогою Сполучених Штатів, а підтримуючи нас, вони отримують вигоду для себе. Розуміють, що малою кров’ю нівелюють загрозу, яка багато років була основною в доктрині НАТО. А якщо трохи витрати підвищити, то цю загрозу можна нівелювати взагалі», – відмітив Олександр Чупак.

Його колега, директор Програми “Північна Америка” Ради зовнішньої політики “Українська призма” Олександр Краєв сказав, що українському слухачу треба бути готовими до того, що і зі сторони республіканців, і зі сторони демократів на передвиборчих перегонах він почує багато нового.

«Ми побачимо багато політичних флюгерів, які змінюватимуть позиції від одних дебатів до інших. Як до цього ставитись? Як до політичного загравання і політичних тестів власного електорату. Жодна з цих позицій до певної межі не буде фінальною, і з нею можна буде працювати. Завдання нашого керівництва і дипломатії – дозволити американській демократії варитись самій в собі», – відзначив Олександр Краєв.

????Повне дослідження можна завантажити на посиланням:

Leave a Reply

Your email address will not be published.