Наступного тижня губернатор Флориди Рон Десантіс має оголосити про свою участь у президентських праймеріз. Хто він, чому має непогані шанси, та які його погляди щодо України – Олександр Чупак, керівник економічних програм НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень” в авторській колонці для сайту 24 Каналу
Історія Десантіса може нагадувати шлях Білла Клінтона чи Джорджа Буша, які йшли у президенти також бувши популярними губернаторами. Однак випадки перетворення очільника штату на фігуру національного масштабу трапляються доволі рідко. Для цього губернатор не тільки має бути справді талановитим політиком, але й опинитися у сприятливих умовах. У випадку з Десантісом усі чинники збіглися ідеально. Він виявився бездоганно готовим до боротьби проти потужно організованих флоридських демократів, а також сміливо ухвалював ризиковані рішення щодо соціально-економічної політики.
Порівняно з Трампом і Байденом, Десантіс має найменший рівень недовіри серед незалежних виборців (тих, які не є прихильниками ні демократів, ні республіканців). А це завжди є необхідною передумовою успіху на загальних виборах.
Зростання популярності Десантіса дало надію республіканцям, які не хочуть бачити на чолі партії непередбачуваного і непослідовного Трампа. На відміну від 45-го президента, губернатор Флориди вирізняється чіткою консервативною позицією, що приваблює широкі кола його однопартійців.
Поки Десантіс не оголосив про намір іти в президенти, Трамп нарощує соціологічну перевагу. Згідно з останніми опитуваннями, колишній президент лідирує з відривом у понад 36 відсоткових пунктів. Втім, все має змінитися, коли Десантіс офіційно долучиться до перегонів і почне активну передвиборчу кампанію.
Насправді вже протягом кількох тижнів губернатор займається підготовкою виборців. Він провів декілька публічних заходів у важливих штатах, а також здійснив міжнародне турне в Південну Корею, де домовлявся про економічні ініціативи для Флориди і показував себе вправним дипломатом.
Як визнають американські експерти, серед республіканців існує так званий “комплекс Трампа”. Мовиться про те, що однопартійці не наважуються критикувати колишнього президента, остерігаючись його гніву. Однак насправді Трамп має багато слабких місць, якими може скористатися вмілий опонент.
По-перше, вже за місяць йому виповниться 77 років – ненабагато менше, ніж вік Байдена (80 років). На їхньому тлі 44-річний Десантіс має вигляд молодого юнака.
По-друге, за Трампом тягнеться набір судових розслідувань від заворушень біля Капітолія 6 січня 2021 року до нещодавніх звинувачень у приховуванні таємних документів.
І найголовніше – Трамп вже програвав Байдену два з половиною роки тому, хоч і відмовляється визнавати поразку.
Звісно, нас найбільше цікавлять погляди Десантіса щодо допомоги Україні. На початку повномасштабного вторгнення він засудив дії Росії, назвавши Владіміра Путіна авторитарним злом. Ще раніше, бувши конгресменом, він брав участь у написанні постанов Конгресу на підтримку України.
Однак у лютому 2023 року Десантіс несподівано вразив усіх, назвавши війну “територіальною суперечкою” двох держав, в якій США не мають стратегічного інтересу.
Без сумніву, невдовзі в губернатора буде можливість чіткіше окреслити свої погляди: коли він офіційно доєднається до праймеріз, йому регулярно ставитимуть питання щодо України. Сподіваємося, він усвідомить, що рішуча підтримка Києва покаже його сильним лідером у порівнянні з Трампом, який невідомо як обіцяє закінчити війну за 24 години.
Leave a Reply