Мир після Саміту: важливі не просто перемовини, а подальші гарантії повернення до продовольчої угоди

Під час Глобального саміту миру у Швейцарії було розглянуто три з десяти пунктів мирного плану Володимира Зеленського. Йдеться про ядерну, продовольчу безпеку, а також звільнення всіх викрадених та депортованих українців. Керівник дослідницьких програм аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень” Юрій Олійник прокоментував для Фокус(19.06.24) як питання продовольчої безпеки світу та українське питання

Продовольче питання

“Глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва та постачання харчових продуктів. У зв’язку з цим вільне, повне та безпечне торгове судноплавство, а також доступ до морських портів Чорного та Азовського морів є критично важливими. Напади на торговців кораблі в портах і на всьому маршруті, а також проти цивільних портів і цивільної портової інфраструктури є неприйнятними”, — так сформована позиція у фінальному комюніке щодо рекомендацій по виконанню другого пункту української “формули миру”.

На думку експерта аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”, співробітника Центру дослідження Африки Юрія Олійника кілька країн Африки, яка власне, найбільше страждає від припинення поставок зерна, можуть долучитися до перемовин по цьому пункту з рф. Наприклад, Кенія, з президентом якої Вільямомом Руто Зеленський зустрівся у Швейцарії. Крім того, на полях саміту президент говорив з головою республіки Кот-д’Івуар Алассаном Уаттарою.

“Також на саміті були представники інших західноафриканських держав. Частина з них більше орієнтовані на захід, ніж нейтральні. Деякі з них відчувають загрозу російського впливу в західній Африці. Приїхав на саміт і представник Південної Африки. Нехай ПАР і була представлена не на рівні голови держави, зберігаючи свій нейтралітет”, — говорить він Фокусу.

Олійник згадує, блокаду українських портів у 2022 році, тоді ціни на зерно зросли, країни почали відчувати обмеження. А продовольчі обмеження для Африки — це ще й політичні. У разі падіння рівня життя в африканських країнах часто починаються протести та потрясіння.

“Зерно з українських та російських портів було зазвичай найбільш дешевим та доступним. Переговори та продовольча угода 2023 року певним чином виправила ситуацію. Але ще більш вона покращилась, коли росію позбавили можливості впливати на переміщення вантажів принаймні в західній частині Чорного моря. Звісно, Україна діє не у тих обсягах, що раніше. Водночас рф також намагається відправляти зерно з портів окупованого Криму — за останні місяці вона відправила до Єгипту більше ніж Україна, — говорить Олійник. — Тож йдеться про конкуренцію. Зараз жорстка точка протистояння у цьому регіоні пройдена, але обстріли портів можуть відновитися,  загостритись бойові дії в чорноморському басейні, тож ризик відчувають країни Глобального Півдня”.

Водночас аналітики говорять, що для реалізації другого пункту плану, на відміну від першого, вже дещо зроблено — деякі домовленості вже реалізовані. Але важливі не просто перемовини, а подальші гарантії повернення, якщо не до продовольчої угоди, то до угоди про стримування таких обстрілів. “Але у Швейцарії ми почули нічого про інструменти, а про декларації”, — підсумовує експерт

Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”

Leave a Reply

Your email address will not be published.