Усі побачили, що Байден не спроможний виконувати свою роботу – Олександр Чупак

Демократи в паніці: всі побачили те, що вони роками невдало намагалися приховати. Чи вистачить їм духу замінити Джо Байдена, в якого після катастрофічних дебатів майже не лишилося шансів на перемогу на виборах?

Експертна думка Олександра Чупака, керівника економічних програм аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» для Ділового видання The Page (pg)

Джо був старим уже давно.

Ще у 2020 році в розпалі президентської кампанії республіканці взяли на озброєння тему про невідповідність фізичного й розумового стану Джо Байдена тому, що американці називають «найскладнішою роботою в світі» (маючи на увазі посаду президента США). Сам Байден тоді намагався пом’якшити побоювання щодо свого віку, наполягаючи, що він стане «містком» між старим і новим поколіннями демократів. Очевидно, це було натяком на те, що він збирається бути на посаді тільки один термін.

Однак майже одразу після інавгурації президент почав заперечувати свій намір працювати лише чотири роки.

Це при тому, що регулярно почали з’являтися ознаки того, що поважний вік суттєво впливає на розумовий і фізичний стан Байдена. Графік його публічних виступів був обмежений кількома ранковими годинами. Через постійні обмовки президента майже не пускали на публіку без телесуфлера. За роки роботи в Білому домі він безпрецедентно рідко давав особисті інтерв’ю і майже припинив відповідати на питання на пресконференціях (різкий контраст із Трампом, який обожнював майже щодня дискутувати із журналістами).

Починаючи приблизно з кінця 2021 — початку 2022 року вже не лише опоненти чинної влади, але й більшість не пов’язаної з демократами преси почала хвилюватися: мовляв, нас очолює людина, якій давно варто було б проводити свої останні роки життя в комфортному заміському будинку. Здавалося, з Байдена знущаються, змушуючи немічного діда займатися тим, до чого він уже давно не здатний.

Зауважимо, що саме число (нині Байдену 81 рік) не є проблемою. Трамп молодший лише на три роки.

Але поведінка чинного президента яскраво демонструє негативні наслідки старіння. Демократи зробили велику помилку, допустивши перебування Байдена і Трампа на одній сцені: це показало неабияку різницю в енергійності, уважності й просто загальному стані здоров’я двох чоловіків на користь останнього.

Немає ким замінити

Складно повірити, що верхівка демократів справді вважала Байдена спроможним відпрацювати другий термін, який закінчиться в 2029 році (йому тоді виповниться 86). Але час минав, а пристойної альтернативи не з’являлося. Очевидною заміною мала б стати віцепрезидентка Камала Гарріс, однак її рейтинги від початку опустилися ще нижче, ніж у Джо. Інші популярні демократи, наприклад, губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом або губернатор Мічигану Гретхен Вітмер, так і не наважилися висунути свої кандидатури.

Яким би немічним не був Байден, він залізно вчепився у свою посаду. Джо працював сенатором з далекого 1973 року, в 2009-2017 був віцепрезидентом в уряді Обами. Однак він завжди був другорядним персонажем. Байден не написав визначальних законів, не був ідейним лідером демократів у Конгресі. Його заслугами завжди були відданість партії і здатність змінювати свою позицію залежно від того, куди дме політичний вітер.

Барак Обама колись дав йому красномовну характеристику: «Не варто недооцінювати здатність Джо все зіпсувати».

Відповідно, обрання президентом стало для Байдена вершиною кар’єри, тим, що піднесло його над популярнішими раніше колегами. Кажуть, що значна роль у його триманні за крісло належить першій леді – Джилл Байден. Її вплив нібито є значно більшим, ніж той, що зазвичай мають дружини президентів. Саме з наполяганням Джилл преса пов’язує небажання Джо розглядати можливість знятися з виборів.

Простий, але складний вибір демократів

До виборів лишається менше п’яти місяців, однак демократи не поспішають викопувати себе з помиральної ями. Барак Обама не забарився висловити свою підтримку Джо, сказавши, що у всіх бувають погані дебати. Те саме зробили партійні лідери в Конгресі Чак Шумер і Хакім Джефріс. Насправді, якби демократи й хотіли замінити Байдена, зробити це було б надзвичайно складно, адже партія вже завершила процедуру праймеріз.

Тепер для заміни кандидата потрібна його особиста відмова від балотування. І поки не схоже, щоб дружина дозволила Джо ухвалити таке рішення.

Словом, далі буде дуже цікаво. Демократи або зможуть вмовити Байдена знятися, або ж підуть на вибори з 99% шансом програти. При тому, що будь-який «нормальний» кандидат на кшталт згаданих Ньюсома і Вітмер може витерти ноги об Трампа, з легкістю вигравши проти колишнього президента, який потопає в скандалах і судових процесах.

Олександр Чупак, керівник економічних програм аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень»

Leave a Reply

Your email address will not be published.