Чому США виходять з чергової ракетної угоди: коментар експерта

За 60 днів США вийдуть з Угоди про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (РСМД), якщо Росія не повернеться до виконання своїх зобов’язань. Про це заявив глава Держдепартаменту Майк Помпео. Наскільки несподіване це рішення і які наслідки може викликати, для видання InfA прокоментував експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

Як відомо, йдеться про угоду часів Горбачова-Рейґана, що мала на меті зупинити гонку ракетних озброєнь та забезпечити спокій Європи як можливої арени зіткнення СССР та США.

«Однак останні 7 років Кремль методично порушує угоду. Росія з 2012-го постійно випробовує заборонені типи ракет, зокрема «Калібр». Ця зброя, звісно, насамперед загрожує безпосереднім сусідам Росії – європейським країнам, але навіть «голуб миру» Обама десятки разів закликав Кремль схаменутись. Говорив про це і Трамп, востаннє – у жовтні. Бо ж і Конґрес США на початку року зобов’язав Президента вжити належних заходів», – нагадує Олійник.

За нинішніх умовах розміщення ракет малої та середньої дальності на території східноєвропейських союзників Вашинґтона – реальна загроза безпековій стратегії та бюджету РФ, який просто не потягне нову гонку озброєнь. На думку експерта, це також і достойна відповідь «на куці спроби ядерного шантажу, які так полюбив Путін. З іншого боку, для США мало сенсу триматися за договір, який не поширюється на Китай». У останнього взагалі невідома кількість боєголовок і ракет (за одними даними, до 300 ядерних пристроїв, за іншими – чи не на порядок більше).

«А взагалі угоди щодо ядерного стримування, яких діє ще кілька – це продукт балансу між двома супердержавами. І сучасна Росія з її необґрунтованими претензіями в геополітиці лише прискорює скасування цих документів як таких, що лише заважають дати адекватний урок порушникові світового порядку».

Leave a Reply

Your email address will not be published.