Аналіз міжнародних тенденцій та безпекової ситуації 15-21 грудня

 

Підсумок насиченого геополітичного тижня, який підготував експерт аналітичного центру Українські студії стратегічних досліджень Юрій Олійник.

15 грудня в Києві пройшов Об’єднавчий собор Православної Церкви в Україні, результати якого визнали вже по суті Вселенський Патріархат та Елладська Православна Церква, що згадують митрополита Епіфанія у диптихах. Це вагоме досягнення України, що впливатиме на церковну політику і релігійну безпеку на десятиліття вперед. Тепер слід запровадити законодавчий пакет для мінімізації впливу на суспільство ідеологічного придатку російської держави – Московського Патріархату.

17 грудня 2018 року Генеральна Асамблея ООН схвалила ініційовану Україною Резолюцію A/73/L.68 «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міст Севастополь (Україна), а також районів Чорного та Азовського морів», що засуджує агресивні дії Росії щодо мілітаризації Кримського півострову. Текст резолюції підтримали 66 країн, 19 були проти, утрималися 72. Загалом порівняно з попереднім роком рівень підтримки проукраїнських резолюцій зростає, наприклад Ангола просто утрималася, хоча зазвичай голосує проти України як російський сателіт. Це наслідок особливо очевидної агресивної політики Москви на морі як і зусиль українських дипломатів. Однак в той же час помітна втрата – наш сусід Білорусь вперше проголосував проти проукраїнської резолюції в ООН (зазвичай Мінськ утримувався), приєднавшись до компанії Куби, Зімбабве, Судану та Нікарагуа.

Можливо це пов’язано з активізацією білоруського вектора російської політики. Зокрема найвищі посадові особи РФ кілька разів згадували про можливість посилення рівня інтеграції в союзній державі Росії та Білорусі. З огляду на економічну залежність від поставок російських ресурсів (зокрема дешевих енергоносіїв) та присутність військ РФ зростає загроза спроб анексії Білорусі. Це стане вагомою загрозою для Києва на північному воєнно-політичному напрямку.

Натомість українська влада в особі голови РНБО Турчинова прогнозує можливість чергових спроб переходу Керченської протоки за присутності технік НАТО (зокрема корабель Великобританії HMS Echo, що зайшов до Одеського порту. Такі спроби за умов їх продуманості та гарантій демонстрації прихильності союзників можуть стати вагомим чинником в процесі боротьби за домінування на Азовському морі та прориві торгівельної блокади Маріуполя.

А на Близькому Сході знову загострюються турецько-російські протиріччя. Анкара готується провести чергову операцію у Сирії під кодовою назвою «Щит Євфрату», аби розширити подушку безпеки для власних проксі-сил . В той же час Дональд Трамп заявив про поступове згортання безпосередньої воєнної присутності, у зв’язку з чим міністр оборони Джеймс Маттіс подав у відставку. Білий Дім шукає шляхів оптимізації присутності в Передній Азії, де зростає кількість проблемних точок (конфлікт в Ємені, зростання впливу талібів у Афганістані). Натомість збільшуватиметься військово-технічна допомога проксі-силам, які сковуватимуть сили противників, насамперед Кремля.

Юрій Олійник, експерт УССД

Leave a Reply

Your email address will not be published.