Аналіз міжнародних тенденцій та безпекової ситуації 12-18 cічня 2019 року

Пропонуємо огляд актуальних подій у світі, що підготував експерт аналітичного центру Українські студії стратегічних досліджень Юрій Олійник. Розгортання революції у Венесуелі, переговори в Ємені, можливе потепління у відносинах з поляками і внутрішні проблеми Великобританії через Brexit –  у тижневому огляді.

Brexit з перепонами  

 

Складна ситуація складається у Великобританії. Парламент не пдітримав план дій щодо виходу з ЄС, що означає ускладенн процесу Brexit, і політичну невдачу прем’єр-міністра Терези Мей. З іншого боку, великий ризик замикання Лондон на власних проблемах, що послаблює його увагу до периферії Європи, в тому числі й України (попри активізацію співпраці на Чорному морі в минулому році).

В США вже чотири тижні продовжується так званий “шатдаун”, відсутній погоджений бюджет. Це викликано передусім небажанням демократів підтримати виконання виборчих обіцянко Трампа щодо побудови антиміграційної стіни  з Мексикою. Загалом напруження в американському суспільстві нароста, попри високі показники росту економіки. Також вказана ситуація обмежує можливості зовнішньополітичних маневрів – наприклад через внутрішні проблеми Трамп не полетів на світовий економічний форум у Давосі.

Позитивні новини з Польщі – їхній конституційний суд розглянув скандальний закон про заборону тверджень про причетність поляків до німецьких військових злочинів, і визнав неконституційним зокрема огульне осудження українських повстанських сил, насамперед ОУН. Це свідчить, шо польська еліта починає розуміти, що є певні межі у стосунках з сусідами, зокрема союзниками у стримуванні Росії. Напевне. роль відіграли і швидкі поді навколо білорусо-російського тандему.

Що задумали Медведчук і Лукашенко

На останньому фоні цікава сама по собі зустріч Лукашенка з українським політиком В Медведчуком, кумом Путіна. Офіційна причина – обмін думками щодо Мінського переговорного процесу. Але чи дійсно про відносини з Києвом спілкувався Лукашенко, чи налагоджував стосунки з Кремлем? У будь-якому разі, високий ранг таикх візитів свідчить про особливий статус російської агентури в Україні. яка вільно працює.

Революція по венесуельськи

Важливі події відбуваються у Венесуелі.  Місцевий парламент проголосив про недовіру президенту Ніколасу Мадуро, який за останній рік привів країну до повної соціоекономічної катастрофи. Це стало відповіддю на надзвичайно масові акції протесту, які тепер офіційно очолює представник парламенту Хуан Гуайдо. Розгортання внутрішнього конфлікту може стати приводом для втручання сусідів (насамперед Колумбії та Бразилії) і США з метою стабілізації ситуації в регіоні. В будь-якому випадку, варто чекати погіршення позицій Росії, для якої Венесуела ключовий союзник (як і деякі інші ліві режими, наприклад в Болівії, яким в 2019 році теж загрожують політичні зміни).

Цікаві події відбуваються на Близькому сході. В Ємені, на перехресті транзитних шляхів з Китаю до Суецького каналу та Європи, тривають переговори між арабською коаліцією та проіранськими хуситами. Положення перших ускладнюють конфлікти між Ер-Ріядом та Об’єднаними Арабськими еміратами, що підтримують конфедеративне майбутнє Ємену.

Шириться інформація про підготовку чергової зустріч Дональда Трампа та Кім Чен Ина в лютому 2019 року. Та на початку січня лідер КНДР здійснив напівтаємний візит до Китаю. Вочевидь, з Сі Цзіпіном обговорювались переговори з США, узгоджувались окремі позиції. Таким чином, КНДР продовжує бути не лише регіональною загрозою, але й інструментом у боротьбі глобальних сил – США, Китаю та Росії.

Юрій Олійник, експерт УССД

Leave a Reply

Your email address will not be published.