Аналіз міжнародних тенденцій та безпекової ситуації 19-25 cічня 2019 року

Пропонуємо огляд актуальних подій у світі, що підготував експерт аналітичного центру Українські студії стратегічних досліджень Юрій Олійник. Нестабільність у Венесуелі та можливе втручання сусідів, трагедії в Керченській протоці та російські позиції в Тирасполі, прорив у македоно-грецькому діалозі–  у тижневому огляді.

Латиноамериканськаий вузол

Хуан Гуайдо

Центром уваги світу стає Венесуела. де потрохи розгоряється громадянське протистояння. Активно обговорюється можливість інтервенції латиноамериканських держав, насамперед сусідніх Колумбії та Бразилії, до Венесуели, задля підтримки парламенту і його претендента на президентську посаду Хуана Гуайдо. Абсолютна більшість держав обох Америк на боці опозиції, що суттєво зменшує шанси соціал-популістського режиму Мадуро.

З іншого боку, підтримка напівлегітимного (проголошеного парламентом) лідера) може розцінюватись як втручання у внутрішні справи Венесуели з боку США та їхніх союзників у регіоні, що дає привід для звиинувачення Вашингтона у порушенні міжнародного права. Попри витіснення російських інтересів. такі дії можуть стати прецедентом для аналогічних заходів з боку конкурентів американської гегемонії – Китаю та Росії (насамперед в контексті виборчої кампанії в Києві).

Бразилія призупинила участь в Глобальному договорі ООН по міграції, який останній рік активно просувається, гарантуючи обов’язкове прийняття людей. якы називають себе біженцями. Україна теж збиралась його підписати, але протести активістів призупинили цей процес. Таким чином Жаїр Болсонару демонструє продовження національного курсу, схожого до трампівського у США.


Західні Балкани

Велика Македонія

Парламент Греції підтримав угоду, що схвалює перейменування сусідньої Македонії на Республіку Північна Македонія. Нагадаємо, що більшість території історичної Македонії знаходиться під контролем Афін, а вимога змінити назв удля уникнення територіальних претензій була пріоритетною для Греції ще з початку 1990-х. коли розпалась Югославія. Ця угода – історична подія, що запуска процес інтеграції Македонії, а згодом і всіх Західних Балкан до ЄС, що значно також зменшить можливості для впливу РФ у регіоні.

Попри спроби мирного врегулювання, напруга в Лівії між різними сторонами продовжується, в столиці Тріполі пройшли масштабні зіткнення між Урядом національної згоди (що підтримується Європою) та групами з так званої “7 бригади”, де загинуло близько трьох десятків людей. З іншого боку на росію і далі орієнтується група генерала Хафтара, що розміщується в Кіренаїці на сході країни, та новопостала група прихильників одного з синів попереднього диктатора Мейфаля Іслама Каддафі.

 

Навколо України

 

Українська Правда опублікувала цікаве інтерв’ю з президентом маріонеткового утворення – Придністров’я. Попри позірну багатовекторнысть, вын ще раз пдытвредив курс на входження до Росыъта неможливість реінтеграції з Молдовою, хоча цей сценарій якраз і передбачають міжнародні угоди. Хоча Кишинів навпаки, займає помірковану позицію, підтримає всі можливі дипломатичні контакти. Це приклад, як закінчиться і мінський процес з нинішніми темпами. Не менш знаково, що Тирасполь чітко залишається на боці Кремля, який не лише військово-політично, але й економічно дотує режим (через  де-факто безплатні поставки газу).

Під час пожежі на суднах «Маестро» і «Канді» в районі Керченської протоки загинули 14 людей. і судна вийшли з порту Темрюк на Кубані. Трагедія свідчить, що агресор сам не здатен забезпечити нормальні умови життя цивільних, в тому числі забезпечити нормальну лоцманську підтримку кораблів  в районі Керченської акваторії.

 

Юрій Олійник, експерт УССД

Leave a Reply

Your email address will not be published.