Греко-македонська угода допоможе обрубати щупальці «русскава міра» на Балканах – експерт

Грецький парламент проголосував за схвалення договору з Македонією. Тепер північний сусід Еллади перейменується. Чому ця подія так важлива для Балкан, у коментарі виданню InfA розповів експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

Парламент Греції підтримав угоду, що схвалює перейменування сусідньої Македонії на «Республіку Північна Македонія». Як відомо, більшість території історичної Македонії є складовою частиною Греції, а вимога змінити назву для уникнення можливих територіальних претензій була пріоритетною для Афін ще з початку 1990-х, відколи розпалась комуністична Югославія.

«Переговори про перейменування тривають вже кілька років, викликаючи широкий політичний резонанс в обох державах. Греки пам’ятають про «слов’янський фактор» – ще на початку ХХ ст. більшість грецької Македонії була заселена вперемішку греками і болгаро-македонцями. З іншого боку, для Скоп’є важливо зберегти історичний зв’язок із тисячолітньою традицією регіону. І нинішнє компромісне рішення багатьом грекам не сподобалося – вони не хочуть чути взагалі про будь-який македонський слід у назві сусідньої держави. Інтенсифікація переговорів викликана одним – бажанням ЄС прийняти Македонію до себе», – зазначає експерт.

На його переконання, нова угода – історична подія, що запускає процес інтеграції Македонії, а згодом і всіх Західних Балкан до ЄС.

«Це значно зменшить можливості для впливу РФ у регіоні. Саме тому Москва останні два роки всіляко розхитувала ситуацію в Македонії (аж до підготовки воєнного перевороту), намагалася загострити відносини між народами. Але цей етап пройдено. Можливе підтвердження і на церковному фронті – грецькі церкви на чолі з Фанаром таки визнають македонську автокефалію, обрубавши претензії русофільського Сербського патріархату».

Leave a Reply

Your email address will not be published.