Націоналізм VS глобалізм: у Києві провели VII Бандерівські читання

8 лютого 2020 року в Київській міській раді відбулися вже сьомі Бандерівські читання. “Націоналізм VS глобалізм: нові виклики”,  – такою була тема заходу цьогоріч. Завітало на подію близько 300 відвідувачів. Організував читання недержавний аналітичний центр “Українські студії стратегічних досліджень”.

Захід у Києві проводять уже сьомий рік поспіль. Уперше Бандерівські читання відбулися урозпал Революції гідності. Відтоді щороку на початку лютого збирають провідних науковців, політологів, громадських та політичних діячів правого спрямування. Щоразу для публічних лекцій та дискусій обирають нові теми, які наскрізно поєднані націоналістичною ідеєю.

Директор НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Сиротюк, відкриваючи захід, наголошує, що націоналізм – це відповідь на актуальні виклики, перед якими стоїть нація.

«Бандерівські читання, – наголошує ініціатор заходу, – це не поминки. Це не історія про минуле. Я вірю, що це актуальне теперішнє. Ми проводимо Бандерівські читання для того, аби обміркувати ті виклики, які не були відомі нашим попередникам, і знайти відповіді на них.

Націоналізм був націєрятівною ідеологією ХХ століття. Всі європейські країни постали з націоналізму. Але націоналізм ще важливіший у ХХІ столітті. Тому що нині є нова загроза, яку несе глобалізм: знищення традиційних інститутів: сім’ї, нації, держави. Тому що лобальний світ веде до збагачення транснаціональних корпорацій і до зубожіння бідних народів. Глобальний світ веде до глобальних воєн за ресурси”.

Читання цього року проводять у сесійній залі Київської міської ради. Присутні займають усі вільні місця в залі і в президії. Від однієї до двох сотень людей упродовж дня також перебувають і в кулуарах: дивляться трансляцію виступів або ж просто спілкуються між собою.

Біля входу до зали, де відбувається захід, стоїть Степан Бандера – ростова фігура Провідника Організації Українських Націоналістів. Відвідувачі раз-по-раз роблять світлини разом з Бандерою. Невдовзі після відкриття поряд з фігурою з’являється і живий Степан Бандера – внук-тезка провідника.

Степан Бандера молодший нині живе в Канаді. Однак в останній день своїх вакацій в Україні не оминув нагоди відвідати захід, приурочений його дідові.

Про сам захід він каже, що “Бандерівські читання, найкраще відповідають бандерівському духові, який зараз на часі й потребує усвідомлення і переосмислення”. Водночас дякує організаторам від імені п’ятьох внуків та вже десятьох правнуків провідника за проведення події.

Тим часом дитяча письменниця та громадська діячка Лариса Ніцой ділиться на своєму Фейсбуці враженням про захід: «Повна зала бандерівців. Повна зала відомих в Україні людей, різних партійних і позапартійних приналежностей, які сповідують націоналізм. І це надихає».

Відкривають Бандерівські читання виконанням національного славня та молитвою. По тому вітальні слова від очільників політичних націоналістичних організацій. З вітальним словом до присутніх, окрім внука Степана Бандери, звертаються Андрій Тарасенко та Олег Тягнибок лідери “Правого сектора” та ВО “Свобода” відповідно. Привітав учасників і головний редактор бандерівського часопису “Шлях перемоги” Віктор Рог.

У вітальному слові Олег Тягнибок наголошує, що сьогодні в Україні людей піддають маніпуляціям і залякують, використовуючи сучасні технології не для покращення умов життя, а для отриманнч влади.

“Розчарування, зневіра, втрата орієнтирів панівні суспільні настрої в сьогоднішній Україні. І це логічний наслідок масованої брехні останніх років. Коли говорилося одне, а робилося інше. Коли цілі підмінювали засобами. Коли з порожніх місць через трубку надували «героїв», а на справжніх героїв виливали тонни бруду. Коли підпалювали ліс, щоб загріти чайник, і без докорів сумління торгували найсвятішим.

Маніпуляції зробили основним засобом державного управління. Замість раціонально переконувати людей почали підманювати нездійсненими обіцянками і залякувати уявними апокаліпсисами. Щоб пограбувати, щоб відібрати останнє”, наголошує лідер “Свободи”.

Серед доповідачів цьогорічних Бандерівських читань – 6 докторів та 4 кандидати наук, екс-міністри і народні депутати, надзвичайний і повноважний посол і суддя Конституційного суду України у відставці, політики, історики, аналітики, журналісти.

Один із постійних учасників події – доктор історичних наук Олександр Сич. У минулому – народний депутат та віцепрем’єрміністр України, а нині голова Івано-Франківської обласної ради. Він зазначає, що попри стрімкий розвиток світу Україна перебуває на периферії геополітичного процесу і є об’єктом впливу його лідерів. Серед причин Олександр Сич розглядає нехтування націоналізмом.

“Однією із вагомих причин такого стану є нехтування в практиці сучасної української дипломатії принципами та концептуальними засадами зовнішньополітичної доктрини українського націоналізму, напрацьованої протягом його більш аніж столітньої історії. Українській політичній науці бракує націоналістичної парадигми дослідження проблем міжнародної політики. Вона в умовах домінування ліберального дискурсу зазвичай описує засади світового порядку категоріями абстрактного гуманізму, свободи та справедливості й нібито об’єктивності та неупередженості при вирішенні міжнародних конфліктів. В той же час історія і нинішня міжнародна практика демонструють, що світовий порядок має суб’єктивно-національний характер і в основі його формування лежить національний інтерес лідерів світового політичного процесу, а в дотриманні його умов і правил – сила їх ресурсного впливу”,  – переконаний Олександр Сич.

Загалом речники виступають у межах чотирьох експертних дискусій: націоналізм і глобалізм, глобалізм та ідентичність, ресурси в умовах глобалізму та нові виклики глобалізму. Так, своїми промовами доповідачі зачепили й економіку, й землю, й релігію, й екологію, й мову. 

На VII Бандерівських читаннях лунає не лише українська. Редактор білоруського офісу ІнформНапалм Дзяніс Івашин доповідь про підготовку Російською Федерацією прямої агресії щодо Білорусі виголошує рідною білоруською. Жоден присутній не заперечує.

Дзяніс Івашин прибув на Бандерівські читання разом зі своїми побратимами з білоруської опозиції. Напередодні вони разом брали участь у організованій аналітичним центром “Українські студії стратегічних досліджень” експертній дискусії щодо гібридної війни проти Білорусії. І вже увечері в день проведення Бандерівських читань на кордоні з Білоруссю білоруські прикордонники затримали автомобіль із представниками опозиційного Руху Салідарнасці «Разам» — голову партії БНФ Григора Кастусєва, відомого білоруського історика та політолога Ігоря Лялькова та трьох координаторів руху. Офіційним приводом затримання, яке протривало кілька годин, назвали «екстремістську літературу», яку білоруські політики мали при собі. Нею прикордонники назвали програму Бандерівських читань. Попри те, що програму заходу в опозиціонерів знайшли вже після того, як зупинили їхнє авто.

Leave a Reply

Your email address will not be published.