29 липня у Білорусі повідомили про затримання під Мінськом 32 бойовиків іноземної приватної військової компанії Вагнера. Ще одного затримали на півдні країни.

Про ці тривожні події у Білорусі на Громадському Радіо поговорили з директором Національного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», співзасновником Білоруського інформаційного центру Юрієм Сиротюком.

Андрій Куликов: Я розмовляв з одним зі своїх білоруських друзів, і зауважив, що відбулися дуже тривожні події, а він каже: «Ти знаєш, Лукашенко щоразу щось подібне влаштовує». Так все ж таки, на вашу думку, це Лукашенко влаштовує, щоб прихилити до себе симпатії виборців, чи це російські підступи?

Юрій Сиротюк: Триває гібридна війна не лише проти України, а й проти Білорусі, просто не військовими методами. Лукашенко, який був найвірнішим слугою Путіна і найкращим другом в усьому світі, який дуже довго здавав національні інтереси своєї країни, сьогодні Росії вже непотрібен. Їй сьогодні не потрібен жоден президент, хоч і ручний, а потрібно інкорпорувати Білорусь в склад Росії. Тому Росія однозначно використовуватиме президентські вибори як один з етапів гібридної війни, і 100% має декілька планів розвитку подій на цих виборах.

  • Лукашенко, який був найвірнішим слугою Путіна і найкращим другом в усьому світі, який дуже довго здавав національні інтереси своєї країни, сьогодні Росії вже непотрібен. Їй сьогодні не потрібен жоден президент, хоч і ручний, а потрібно інкорпорувати Білорусь в склад Росії

Насправді, у Білорусі 9 серпня ніяких виборів не буде. Виборів – у нашому розумінні. Буде процес голосування, на якому опозиційні кандидати з понад 5 тисяч дільниць мають аж п’ять чи шість представників у виборчих комісіях. Очевидно, що всі розуміють, що результат буде оприлюднений зранку. Але цього разу наклалася ситуація у Білорусі таким чином, що є величезна втома від Лукашенка і є величезне суспільне невдоволення. Крім того, там абсолютно зачищене політичне поле: справжні демократичні білоруські політичні сили, які народилися з 1991 року, знищені, а ті лідери, які залишилися, і досі перебувають або у застінках білоруських тюрем, або живуть у діаспорах.

На цих виборах усі кандидати у президенти є проросійськими кандидатами, у тому числі і Тихановська. Її чоловік – прихильник «руського міру», їздив у Крим і схвалював анексію Криму.  І, до речі, у Білорусі через Тихановську Росія повторює український сценарій Зеленського: є втома старим Лукашенком, і тому Росія атакує різними формами. Пані Тихановська, правда, вже змінила свою риторику, вона вже каже, що Крим юридично український. Але минулого тижня в Гомелі на акції Тихановської був піднятий російський триколор. І це дуже тривожний сигнал спроби повторити «русскую весну» на теренах Білорусі.

Отже, 10 серпня оприлюднять результати виборів, згідно з якими Лукашенко вчергове нібито переможе з розгромним результатом. Це викличе природню хвилю протесту. Цією природньою хвилею протесту, на мою думку, спробує скористатися Російська Федерація, розгорнувши сценарій «русской весны», почавши розгортати триколори, захист «російських громадян», оскільки вони зараз Лукашенку малюють заледве не білоруського націоналіста, хоча Лукашенко чи не єдиний лідер, який згодився приїхати на парад до Москви. Тобто Лукашенко готовий бути молодшим партнером Путіна, але Путіну взагалі вже не потрібен ніякий партнер у Білорусі, йому потрібна вся Білорусь, тому що це шлях до відновлення усього Радянського Союзу, це його геополітичне завдання.

Тому очевидно, що поява цих «вагнерівців» — це частина реалізації путінського плану.

  • Поява цих «вагнерівців» — це частина реалізації путінського плану

Питання від слухача: Чому наша сторона не вимагає від білорусів видачі бойовиків, яких затримали?

Юрій Сиротюк: Після інформації, що ті бойовики групи Вагнера воювали і чинили військові злочини на території України, мала б з’явитися заява МЗС з вимогою видати цих бойовиків як військових злочинців Україні. Як на мене, це обов’язок України. Але тут постає інша проблема: Білорусь нам видасть цих бойовиків, а ми їх віддамо Путіну, як це було з усіма терористами? То нехай краще пожиттєво посидять у Білорусі.

Першоджерело: https://hromadske.radio/podcasts/hromadska-hvylya/yuriy-syrotiuk-yakshcho-bilorus-vydast-rosiys-kykh-boyovykiv-ukraini-de-harantiia-shcho-ikh-ne-peredadut-moskvi

Повну версію розмови можна прослухати у доданому звуковому файлі.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.