Про ситуацію у передвиборчій Білорусі та створення Білоруського інформаційного центру у Києві

Директор Національного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», співзасновник Білоруського інформаційного центру та співголова Руху солідарності «Разам» Альона Талстая прокоментували для Громадського радіо ситуацію в Білорусі, пропаганду Росії, держпропаганду Лукашенка про Білорусь та роботу Білоруського інформаційного центру в Києві.

Повну версію дивітьсяза адресою https://hromadske.radio/podcasts/dno/nikhto-u-bilorusi-ne-nazyvaie-lukashenka-bat-ka-tse-rosiys-ka-propahanda-spivholova-rukhu-solidarnosti-razam

 

«Та частина медіа, яка в Україні працює як медіа, а не як обслуга олігархату, після ситуації з «вагнерівцями» почала більше цікавитися проблемами Білорусі. Але українці навіть не розуміють, хто там пробілоруський кандидат, хто — проросійський. Частина суспільства чомусь вважає справжньою лідеркою опозиції Тихановську, інша частина суспільства вважає, що це Лукашенко захищає Білорусь.

Потрібно нагадати українцям, що є ще білоруси, є ще близько 2 тисяч політичних в’язнів під адмінарештом, є журналісти, яких заарештовують. Є білоруська ідентичність, яку роками знищував Лукашенко. Основне завдання інформаційного центру — дати голос білоруському народу. Мені здається, що за останні три тижні є певний інформаційний прорив. Якщо подивитись стрічку новин в інтернеті, то Білорусь нарешті почала з’являтися серед новинних повідомлень, це важливо. Ми зробили Білоруський інформаційний центр для того, щоб ми не рухалися в полі офіційної білоруської пропаганди або російської пропаганди».

Юрій Сиротюк зазначає, що небайдужі білоруси зіштовхуються з двома основними проблемами. В корені обох — Російська Федерація.

«Лукашенко повністю знищив політичне середовище, загнав в гетто національне середовище. У Білорусі є відродження руху за політичні і національні права, за збереження ідентичності. Збереження Лукашенка при владі погіршить ситуацію, але є ще одна війна, не менш важлива — гібридна війна, яку Росія веде проти Білорусі.

26 років правління Лукашенка привели фактично до повної здачі суверенітету Білорусі Росії, економічної та інформаційної залежності. Зараз Росії не потрібен жоден «свій» президент Білорусі, Росії потрібна вся Білорусь. Ці вибори, з одного боку, — це боротьба білорусів за свої елементарні права: виходити на вулицю з біло-червоно-білим прапором, право спілкуватися рідною мовою, право піти на дільниці і мати можливість порахувати голоси. З іншого боку, триває агресивна компанія Росії, яка намагається використати ситуацію з незадоволенням білорусів для того, щоб дестабілізувати ситуацію. Можливо, запровадити сценарій «русскай вєсни», як це було на Донбасі».

Білоруський інформаційний центр не прагне втручатися у політику Білорусі. Лише інформувати, наголошує Юрій Сиротюк.

«У Білорусі немає виборів з 1994 року, усі наступні — фарс. Кандидати, які залишилися зараз — Тихановська, Лукашенко — це зовсім не природні кандидати, вирощені білоруським політичним колом. Лукашенко — диктатор, а Тихановська стала кандидаткою тому, що заарештували її чоловіка. Ми починаємо забувати про тих політиків, які зараз в ув’язненні, які з 1990-х років боролися за незалежність.

Вибори неодмінно вплинуть на ситуацію в Білорусі — там буде серйозна криза, якою буде намагатись скористатись Росія, щоб посварити Білорусь з ЄС. І, можливо, довести до військової операції, щоб поглинути Білорусь. Дуже важливо слідкувати за подіями в Білорусі. Важливо, щоб Україна розуміла значення Білорусі й пам’ятала і Жизневського, який поклав життя за Україну на Майдані, і війського медика Іліна, якого нещодавно ховали».

Юрій Сиротюк додає: долучитися до підтримки може кожна і кожен.

«Щосуботи білоруси збираються на Майдані Незалежності на акції підтримки національних, конституційних прав. Щопонеділка є столик на Майдані Незалежності, де можна підійти і написати листа білоруському політв’язню.

Ми можемо допомогти білорусам двома речами: інформуванням і моральною підтримкою. Для них це дуже важливо. Також ми працюємо над тим, аби в української влади сформувалось адекватне уявлення про те, що відбувається в Білорусі».

Leave a Reply

Your email address will not be published.