Світова економіка невдовзі відчує наслідки катастрофи в Афганістані

Матеріал експерта НАЦ УССД Олександра Чупака, випускника Селкірк коледжу (Канада), аудитора Grant Thornton

 

З огляду на хаотичний вихід американських військ з Афганістану, відсутність яскравої реакції світової економіки може здатися дивною. Однак динаміка ринків відповідає доволі знайомому сценарію часової затримки між геополітичними і економічними процесами. Існує велика ймовірність того, що ринки досі недооцінюють руйнівний вплив падіння Кабула на світову економіку.

Афганістан стоїть на порозі економічного фіаско. Для порівняння, варто поглянути на деякі цифри. Коли Талібан відійшов від влади у 2001 р., ВВП Афганістану не перевищував $4 мільярди з населенням близько 21 мільйона громадян (дані Світового банку). До 20% дітей відвідували школи, очікувана тривалість життя становила 56 років. До 2020 р. ВВП зріс до $20 мільярдів, населення – 38 мільйонів, майже 100% дітей ходили до школи, тривалість життя зросла до 65 років.

Очевидно, Талібан захоче повернути попередні правила, що однозначно негативно позначиться на економіці країни. Рівень ВВП цілком може впасти до рівня початку 2000-х. За словами вже колишнього голови центрального банку (Da Afghanistan Bank), близько $9 мільярдів золотовалютних резервів Афганістану заморожені за межами країни (більша частина у США), і ніхто не має наміру віддавати їх Талібану. Крім того, за оцінками Світового банку ще в 2018 р., для підтримки економіки Афганістан до 2024 р. повинен був залучати $8-10 мільярдів зовнішньоекономічної допомоги; інакше відбуватиметься падіння ВВП. Нині новий уряд не може розраховувати ні на резерви, ні на зовнішню допомогу.

Але руйнація крихітної економіки Афганістану буде найменшим з ряду можливих факторів економічного впливу. Нагадаймо, до війни у 2001 р. призвело сприяння Талібану діям аль-Каїди, сили якої мали свободу пересування країною, змогу організовувати вишкольні табори і готувати терористичні атаки. Зрештою, це уможливило напад 11 вересня 2001 р.

Очікується нова хвиля біженців у напрямку на північ і на захід. Це спричинить відволікання гуманітарних ресурсів, що особливо відчутно в період пандемії. Але найгірше – слабкість, продемонстрована адміністрацією Байдена перед прямими геополітичними ворогами США. Наприклад, Китай вже починає думати, якою буде реакція американців у випадку нападу КНР на Тайвань. Пекін має сильний стимул до дії просто зараз, адже існує небезпека заміни Байдена на республіканського президента у 2024 р. І хай навіть США не реагуватиме на захоплення Тайваню, на нього точно відреагує світова економіка.

З іншого боку, Китай зацікавлений у хороших стосунках з Афганістаном, адже центральна Азія лежить у серці Великого шовкового шляху (Belt and Road Initiative) – глобального інвестиційного проєкту з побудови торговельної інфраструктури. Не виключений сценарій, що в обмін на фінансову допомогу таліби нададуть китайцям в користування, наприклад, авіабазу Баґрам. Вона достатньо велика, щоб прийняти будь-який військовий літак Китаю, а також знаходиться в межах швидкого ракетного удару по регіональних центрах (Тегеран, Дубай, Ісламабад, Делі).

Якими б не були дії Китаю, Росія діятиме агресивніше. Безпомічність США на зовнішньополітичній арені дозволить росіянам почуватися значно вільніше у протистоянні з Україною. Можуть почастішати розмови про претензії до країн Балтії, а також кібератаки на інфраструктуру США (наприклад, фондові біржі). Офіційно, Талібан заборонений в Росії як екстремістська організація, але його представники вже кілька разів прибували з візитами до Москви (останнього разу в липні 2021 р.). Очевидно, що влада талібів дає росіянам неабиякий важіль впливу в боротьбі проти США на Близькому Сході і в центральній Азії, особливо, враховуючи наявність спільного кордону між Афганістаном і колишніми радянськими країнами, що перебувають а орбіті Кремля.

За останні півроку американці як ніколи багато сигналізували про свою слабкість:

  1. Провал в Афганістані.
  2. Скасування санкцій проти Північного потоку-2.
  3. Відсутність реальної підтримки найбільшого союзника на Близькому Сході – Ізраїлю – під час його конфлікту з Палестиною в травні 2021 р.
  4. Квола реакція на атаки російських хакерів на об’єкти критичної інфраструктури США (ми писали про трубопровід Colonial Pipeline).

Навіть всередині Демократичної парті США лунають заклики до змін. Зокрема, пропонують усунути голову Міністерства оборони Ллойда Остіна. Незрозуміло, в якому стані здоров’я перебуває Джо Байден: останнім часом неможливо не помітити, що йому дедалі складніше чітко висловлювати свої думки. Якщо президенту стане зовсім погано, його обов’язки виконуватиме Камала Гарріс. Але пані віце-президент вже встигла продемонструвати свою некомпетентність: в країні від січня набирає обертів міграційна криза на південному кордоні, й саме Гарріс була призначена відповідальною за її подолання.

Сукупність перерахованих чинників змусить інвесторів по всьому світу змінити підходи до оцінки ризиків. Ціни активів зазнають змін, інвестиційні потоки переспрямуються. Не виключено, що реалізація найгіршого сценарію призведе до масштабних економічних негараздів.

Leave a Reply

Your email address will not be published.