Кібервійна з рф досить інтенсивна, але Україна здійснює успішні контратаки – Олександр Чупак

В Інформаційному агентстві “АрміяІнформ” нещодавно відбувся круглий стіл на тему «Інформаційні війни сучасності», під час якого експерти розповіли, як Україна протистоїть росії в інформаційній війні.

автор

Зокрема, експерт недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», випускник Селкірк коледжу (Канада) Олександр Чупак розповів про основні віхи кібервійни росії проти України.

Більшості українців кібервійна з росією запам’яталася хакерською атакою 27 червня 2017 року, що розпочалася через систему автоматичного оновлення програми для подання звітності «M.E.Doc» із використанням вірусу NotPetya. На думку Адміністрації Президента США, ця атака на Україну стала найбільшою відомою хакерською атакою в світі. З 2010 року в структурі Збройних сил США навіть створено спеціальний підрозділ – Кібернетичне командування США, основними завданнями якого є централізоване проведення операцій кібервійни, управління і захист військових комп’ютерних мереж США. Така діяльність має і зворотний бік: «У травні 2021 року на великий нафтопровід у США Colonial Pipline була здійснена кібератака. За версією ФБР її здійснила група Darkside із росії. Вони тоді запустили вірус під назвою Ransomware, який бере в заручники бази даних. І оператор цього нафтопроводу тоді мусив сплатити 5 млн доларів у криптовалюті для того, щоб ці бази даних повернути назад. Тобто, величезний нафтопровід від Техасу і аж до Нью-Йорка, що постачає нафту на половину країни, був заблокований через атаку однієї російської групи. Тоді США заявили, що не вірять у те, що ця атака була підтримана російським урядом. А Байден і путін домовилися про співпрацю в протидії таким речам, але багато експертів тоді зазначали, що саме російський уряд схвалював цю атаку», – розповів експерт.

Війна України і росії на кіберфронті

На тлі російсько-української кібервійни 2016 року в Україні було створено Національний координаційний центр кібербезпеки. «Війна України і росії на кіберфронті розпочалася ще наприкінці 2013 року, після початку Євромайдану та триває досі. І ця війна досить інтенсивна упродовж усього періоду дії. Так, у грудні 2013 року була проведена операція «Змія» із застосуванням однойменного комп’ютерного хробака. Близько 22 інформсистем наших установ було заражено і їхні бази даних забрані росією. Потім була атака на систему «Вибори» ЦВК під час виборів Президента у 2014 році. Тоді в росії на першому каналі показували кадри з цієї зламаної системи, коли певний час нібито перемагав пан Дмитро Ярош. А вже в грудні 2015 року здійснені дуже небезпечні атаки на системи української енергетики. Зокрема, був запущений вірус у систему «Прикарпаттяобленерго», який вивів із ладу 30 підстанцій і 230 тисяч жителів були залишені без світла. Одночасно здійснені атаки на «Чернівціобленерго» та «Київобленерго», а через рік – на підстанцію «Північна» в Києві за допомогою вірусу Blackenergy. У грудні 2016-го здійснена атака на казначейство України вірусом Killdisc. Було виведено з ладу механізм бюджетних коштів і уряд надзвичайно оперативно – вже наступного дня, виділив 80 млн грн для захисту від хакерів.

Але й Україна здійснювала атаки у відповідь. Зокрема, у 2016 році була проведена операція «9 травня» на кілька сайтів так званої днр. Там було розміщено відео про участь українців у Другій світовій війні. Також знищили сайт пропагандистського інформагентства «anna news». Того самого року було здійснено злам першого каналу росії. Наші отримали доступ до бази даних працівників цього каналу. Тоді всі дізналися, що в Україні діє кіберальянс у складі хакерів FalconsFlame, Trinity, КіберХунта та Рух8».

Експерт також розповів, що протягом усієї війни ведеться активна боротьба в соціальних мережах. «Ще у 2012 році уряд росії виділяв на соцмережі понад 1 млн доларів, але їхнє капіталовкладення було спрямоване в російські «в контактє» та «однокласники». На щастя, у 2017 році ці соцмережі були заблоковані в Україні, хоча таке блокування мало би відбутися набагато раніше. З української сторони доволі успішну боротьбу в соцмережах проводили спеціалісти сайту «Миротворець». Вони зламували акаунти російських політиків і викривали цілі агентурні мережі». Після початку російського вторгнення в Україну наприкінці лютого 2022 року для нейтралізації ворога в інформаційному та кіберпросторі була створена IT-армія України. Її фахівці проводять активний наступ на інформресурси ворога.

Також Олександр Чупак торкнувся висвітлення війни в Україні в світових ЗМІ: «Україна, на відміну від росії, може будь-якому журналістові чи фахівцю в галузі інформаційних технологій надати докази, що підтверджують нашу правоту. І їх дуже багато від самого початку вторгнення: це і розбита ворожа техніка, і приклади поводження з полоненими, і жертви російських терористів. Натомість росія не надає нічого, окрім традиційної пропаганди. Саме це є залізним аргументом для нашої підтримки в світі».

Leave a Reply

Your email address will not be published.