Моніторинг інформаційного поля російської федерації (12 – 25 вересня 2022 р.)

Продовжуємо аналіз інформаційного поля рф, порівнюючи загальномосковські тренди та популярність тематичних новин щодо московсько-української війни по окремих регіонах за останні два тижні, що характеризувались поразкою росії на Ізюмському напрямку та початком мобілізації.

Загалом загальномосковські ЗМІ намагались замовчати і применшити крах на Харківському фронті, переносячи головну увагу до внутрішньо московських виборів (так званий єдиний день голосування 11 вересня). Також в топі чергові радикальні заяви Медвєдєва та Патрушева про неминучість досягнення завдань “спецоперації”, і що особливо важливо – заява Пєскова про “тонку грань плюралізму” в контексті критики влади з боку телеграм-каналів та особисто Стрєлкова-Гіркіна. Також популярні матеріали про “героїзм” московських солдатів, що відступали від Ізюма.

Після 21 вересня головне значення займають новини  про мобілізацію, з провладними тезами про її обмежений характер.

Чечня – розкладка новин стандартна – дів третини усіх новинних заголовків містять згадку про кадирова. Це і його чергові заяви про начебто захоплення чергових українських населених пунктів, і про те, що український контрнаступ «тріщить по швах», і про відправку чергової групи на війну в Україну. А після оголошення мобілізації – його заява про те, що уклоністи – боягузи та зрадники. У соцмережі «Вконтакті» можна все ж знайти більше інформації про події у регіоні, ніж на офіційних ресурсах московської пропаганди, проте і там її подають під вигідним для москви боком. Проте все ж звідти можна довідатися про протести місцевого населення, яке перешкоджає вивезенню хлопців на війну.

Дагестан – впродовж останнього тижня, як і за увесь попередній місяць, топовою новиною стала інформація про підписання воєнкомом Дагестану наказу про часткову мобілізацію. Другою в топі стала новина, про московського блазня Сергєя Мелікова, який очолив комісію з мобілізації. Також активно переглядуваною стала новина про виділення владою регіону 50 млн рублів у фонд допомоги сім’ям загиблих у війні. Загалом, порівняно із попередніми оглядами, в останній тиждень різко зросла кількість новин, пов’язаних із війною, перш за все тих, які стосуються мобілізації.

Волгоград – якщо взяти найпопулярніші новини за останній місяць, то на цей час перші 12 позицій стосуються мобілізації. Найвідвідуваніша новина про те, як виглядає повістка для мобілізованих. Також серед новин пишуть про те, що на найближчий час уже не залишилося авіаквитків за кордон з Волгограда. Цікавою є новина про те, що місцеві жителі, які є прихильниками мобілізації, б’ють машини тим чоловікам, хто пробує виїхати за кордон у Казахстан. У цій новині згадується, що цими активістками є жінки. Також зазначається, що часто місцеві відмовляються продавати їм продукти у магазинах.

Ростов – за останній тиждень там найбільше цікавляться тим, як влада в інших країнах зреагувала на мобілізацію. Також читачі цікавість проявляли до новини про те, кому гарантована бронь від мобілізації. Проте, як виходить, ця опція доступна лише тим, хто працює на підприємствах оборонної промисловості. Також говориться в новинах про заборону покидати межі регіону для тих, хто числиться у запасі. Ну і не оминула за останній тиждень новина про обмін полоненими.

 Білгород – як завжди, у цьому регіоні мешканцям вчуваються вибухи, про що часто пишуть у новинах, які попадають у топ переглядів. Також, на тему мобілізації багато новин стали найактуальнішими у регіоні. Одна із таких заявляє, що після початку мобілізації черги до військкоматів відсутні. А інша новина стосується того, що з області уже виїхали перші автобуси із мобілізованими.

Курськ – як і серед новин із Ростова, у Курській області мешканців найбільше цікавило, які категорії не попадають під мобілізацію. Також пишуть про те, що виїзд з регіону для тих, хто попадає під мобілізацію, закритий. Також у новинах згадується про те, що і медики частково попадають під мобілізацію.

Воронеж – як і всюди, топовими новинами за останній тиждень – про мобілізацію. У одній із таких говориться, що воронезьким солдатам і офіцерам запасу заборонено покидати регіон.

У Татарстані популярна новина щодо похорону в селі Старе Ільмове загиблого в Україні капітана спецназу Дениса Попова. В матеріалі говориться переважно про загиблого, і майже нічого про саму “спецоперацію”. Натомість помітне відновлення уваги до теми коронавірусу, президент Мініханов виступає за повернення маскового режиму. Початок мобілізації супроводжується заспокійливими зверненнями місцевих політиків про її обмеженість.

В Башкортостані більша увага до війни. В топ потрапили новини про башкирських танкістів, що нібито знищили 11 українських танків. Також розголосу набула заява голови республіки Радія Хабірова, який вважає слушною ідею Кадирова про самомобілізацію та формування добровольчих підрозділів у регіонах рф. Він нагадав про два вже сформовані батальйони імені Мінігалі Шаймуратова і Александра Доставалова, що вже воюють. Також є новини про загиблих і нагороди живим учасникам.

В ЗМІ Якутії Загалом на фоні мобілізаційного руху (коли Палац спорту в Якутську призначили місцем збору, очевидно через нестачу профільних будівель) в топ попала стаття виступу депутата Держдуми від республіки Сардани Аксентьєвої з критикою статистики повісток по регіонах. Мовляв, в Якутії призивається непропорційно велика доля жителів. Також цікава новина про суттєве збільшення жителів республіки Саха, які емігрували з рф. Водночас мігрує до Якутії найбільше жителів Киргизії (вочевидь трудових мігрантів).

В Бурятії у топі стаття про формування добровольчого батальйону “Байкал”, для чого знімаються мотиваційні ролики для  вербування. Вступати в батальйон агітують місцеві учасники “спецоперації”, пояснюючи потребу ротації для 20-річних “хлопчиків з Міноборони”, проти яких воює блок НАТО. Цікаво, що ця інформація заперечує тези центральної влади про виключну участь контрактників, а не призовників.  Водночас популярна новина про еміграцію – з республіки  за пів року виїхало 383 працівники медичної галузі.  Останніми днями в топі новини про мобілізацію, повістки для людей, що ніколи не служили, ажіотаж на квитки до сусідньої Монголії. Але на цьому фоні в десятку попала новина про раптову відставку уряду головою республіки.

У Владивостоці популярна новина про обмеження святкувань в день міста, зокрема феєрверків, на знак солідарності з учасниками та загиблими на Донбасі, і їхніми родинами. Рішення нібито викликано проханнями людей. Згадується, що така ініціатива стрімко поширюється муніципалітетами рф, і досить нещодавно – зокрема мер Уссурійська скасував феєрверк за  кілька днів до свята. В останні дні в топі новини про мобілізаційні заходи, а також про жителя Забайкалля, який щойно влітку підписав контракт, і вже у вересні загинув.

В Красноярську цікава новина про напис пацифістського змісту з каміння в Дівногорску. Інша гучна новина – суд над місцевим жителем, що виклав в мережу ролик з обіцянкою спалити місцеве відділення ФСБ і вбити путіна. Також популярна новина про загибель 36-літнього військовослужбовця з Красноярського краю в Україні. В останні дні у піку повідомлення про затримання на антимобілізаційних акціях, а також роботу комісій місцевої влади щодо цього питання

Єкатеринбург. В топі спершу були новини про масову розсилку повісток з військкоматів, які одержують місцеві резервісти, для участі у навчальних зборах. У статті юристи заспокоюють, мовляв, викликаних на навчання не можуть відправити у “гарячі точки”. Останніми днями масова увага до мобілізації  та обмеження на пересування для чоловіків, в десятці новини про мітинги і затримання в регіоні.

Висновки. З середини вересня помітно, що навіть на центральному рівні цензура вимушена визнавати факт наступу українських військ під Харковом і реагувати на це. Водночас за останній тиждень новини з війни стають трохи частішими на фоні оголошення мобілізації. Остання після 21 травня займає перші десятки позицій в усіх регіонах. Хоча більшість новин стосуються її порядку та заспокійливих меседжів, все більше на регіональному рівні висвітлюються протестні акцїі. Загалом бачимо інформаційний сплеск, викликаний втягненням у військово-політичні події більшості населення.

Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук

Михайло Кублій, кандидат історичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published.