Моніторинг інформаційного поля російської федерації (листопад 2022 р.)

Продовжуємо аналіз інформаційного поля РФ, порівнюючи загальномосковські тренди та популярність тематичних новин щодо московсько-української війни по окремих регіонах протягом останніх тижнів.

На загльномосковському рівні ЗМІ намагаються створювати ілюзію начебто все під контролем. В топі чергові заяви Медвєдєва, що Київ – столиця Стародавньої Русі, велике малоросійське місто у складі Російської імперії, республіканська столиця у складі СРСР. І нарешті, Київ – просто російське місто, в якому завжди думали та говорили російською. Помітна в інфополі заява Пєскова про те, що головна ціль «спецоперації», це не зміна влади в Києві. Також нібито кремль не веде жодних обговорень щодо другої хвилі мобілізації.

Воронеж – В інформаційному полі цього регіону дві третини новин про загиблих в «СВО» на території України, в силу своєї близькості до кордону з Україною, та до центру росії.

У ЗМІ обговорюються події: про лейтенанта, що помер в ДНР, про закон Держдуми щодо виплат військовим, що беруть участі у війні проти України. Також про те, що було відкрито першу кримінальну справу про дискредитацію Збройних сил рф, арешт мобілізованого за побиття та образи стосовно свого начальника, відрядження воронезьких лікарів до Луганська. Присутня інформація про заяви Пєскова, що в Кремлі не оговорюють другу хвилю мобілізації.  До того ж говориться про підвищення тарифів з 1 грудня.

Хабаровськ – В цьому регіоні кількість новин про «СВО» значно менша, тут радше зосереджена увага на внутрішніх справах та проблемах, а новини про війну лише ехом доходять до крайнього сходу РФ, але все ж присутні.

Зокрема, в інфопросторі Хабаровського регіону говориться про подорожчання алкоголю, кави, тютюну, проїзду на електричках та бензину після Нового року, арешт жителів Хабаровська за контрабанду стратегічно важливих ресурсів.

Також згадується про умови, які Кадиров ставить перед Україною для переговорів. Про загибель жителів даного регіону в ході «СВО» пишеться дуже рідко, але зауважують, що Захід нібито боїться потенціалу російської армії, а саме кількості ракет та інших запасів зброї. Також говориться про знищення українських оборонних підприємств.

Окрім того є новина, що на Камчатці завершились командно-штабні мобілізаційні навчання.

Татарстан – У Татарстані спостерігається мало політичних новин, окрім засудження фінансування бойовиків у Сирії. Також набирає обертів новина, щодо того, що діти всіх учасників так званої “спецоперації” в Україні отримають по 20 тис. рублів. Гарно відстежується екологічна криза, а саме новина про те, що депутати Татарстану врешті-решт запропонували заборонити виливати відходи у водосховища. Продовження мобілізації супроводжується заспокійливими зверненнями тамтешніх політиків.

Останніми тижнями досить активно проходять новини про мобілізацію, мобілізованих відправляють на фронт без підготовки, та з поганим  забезпеченням.

Томськ – За останній тиждень мобілізовані створили бунт в частині, стверджуючи що їх обдурили під час розподілу забезпечення.

Білгород – Серед останніх нових в місті не спокійно, досить часто фіксуються вибухи. Мобілізовані росіяни влаштували перестрілку між собою. Останніми тижнями провели для білгородців перші заняття. Добровольців навчають користуватися зброєю та базовими медичними знаннями, а також пояснюють правила виживання на фронті. Також губернатор Білгорода зазначив, що поки що ситуація в Білгородській області розвивається непросто. Він додав, що правильно, що мешканці регіону мають можливість тимчасово залишити область і переїхати в безпечніше місце.  У відповідь на удари ЗС росії по об’єктах критичної інфраструктури України нібито ЗСУ обстріляли місто Шебекіно у Білгородській області РФ. Загинуло двоє людей, ще троє постраждали. Про це повідомив губернатор регіону В’ячеслав Гладков. Також місцеві ЗМІ повідомляють про четверо загиблих. Нібито ЗСУ атакували Білгородську область із трьох сторін. Декілька снарядів потрапили у двоповерховий будинок і кіоск «Кришталь Білогір’я» в Шебекіно, один з осколків упав на центральній площі Валуєк, а в Грайвороні ППО збила ракету.

Ростов – В Ростові продовжується мобілізація. Під час часткової мобілізації військкомати набрали військовослужбовців, які не відповідали тим критеріям, які спочатку озвучувало Міноборони. Тепер із військових частин сотнями повертають незаконно мобілізованих.

Цікавою є новина, що перший заступник прокурора Ростовської області керуватиме прокуратурою Запоріжжя. Його призначив виконувачем обов’язків наглядового відомства в “новому регіоні” рф генпрокурор Ігор Краснов. Як у Білгороді, так і в Ростові та області теж починають проходити навчання початкової військової підготовки. Влада Ростова пообіцяла встановити 6 тривожних сирен до кінця 2022 року. Також повідомляють що жителі Ростовської області за місяць зібрали для мобілізованих 531 мільйон рублів на потреби, бо влада цього зробити не може.

Башкортостан В Башкортостані більшу увагу приділяють війні, а саме неодноразово наголошують на добровольчих батальйонах, яких згодом відправляють на воєнні дії. Є достатня кількість новин про загиблих і посмертні нагороди родичам згиблих, чому вони нібито дуже раді. Багато новин про пожежі та пропажі людей у темну пору доби. Проте чітко прослідковуються на вулицях протести місцевого населення, яке перешкоджає вивезенню молоді на війну.

Чечня – Переважна більшість всіх новин Чеченської республіки становлять новини з заголовком про “Ахмат” та Кадирова. Як завжди, Кадиров продовжує свої наративи та намагається продемонструвати “авторитет”, різко виказуючись про ЗСУ чи СБУ. Також залишаються незмінними пропагандистські заяви про “успіхи Ахмата”, взяття псевдоукриттів та інших стабільних “досягнень”. Але, занурюючись в соціальні мережі можна знайти і пости про повістки, померлих, та інших реалій. На жаль, інформацію про протести в регіоні знайти майже неможливо.

Дагестан – Після протестів влада Дагестану зовсім недавно вирішила звернутись через голову Дагестану Мелікова, та відзвітувалась про майже завершення часткової мобілізації в регіоні. Однак, вже скоро після цих заяв прозвучали новини про продовження часткової мобілізації в окремих районах, таких як, наприклад Гунібський. Загалом більшу складову пропагандистських новин складають нагородження різних чиновників, спортсменів, окремих служб та відкриття закладів, соціальна допомога. З чого можна зробити висновок, що влада усіма доступними шляхами намагається зберегти та посилити лояльність до себе, просуваючи соціальну допомогу та “гарні” новини.

Краснодар – На початку тижня член російської асоціації політтехнологів розповів про зміни в виборному законодавстві, які неможливо буде уникнути зв’язку з війною, а саме, перехід на електронний формат. Були внесені зміни до законодавства щодо захисту населення в надзвичайних випадках. Кожен день в місцевих ЗМІ з’являються новини про всезагальну мобілізацію середи росіян, але Кремль та його прибічники спростовують ці новини. Військові та їх родини заявляють про невиплати за жовтень та відсутність гуманітарної допомоги. Жителі Краснодарського краю, за нестачею необхідного для солдатів, почали самостійно виробляти печі для обігріву та саперні кішки на фронт.

Пенза – на цьому тижні, як і в Краснодарі, постало питання щодо мобілізації, що теж призвело всіх в стан шоку, але, як вже було вище сказано, кремль спростував ці новини. Також, після цього була заява про скасування мобілізації для багатодітних чоловіків, студентів та заброньованих робітників, але рішення з приводу багатодітних чоловіків буде переглянуте. Останнім часом родичі воєнних службовців заявляють про нелюдські умови перебування, але зі слів воєнкому все в межах норми. Матері мобілізованих солдатів-строковиків написали петицію із закликом припинення війни в Україні, Пєсков відмовився оцінувати цю петицію, та загалом вона була проігнорована.

Висновки.  Таким чином, бачимо спроби цензури та замовчування реальної ситуації на війні в центральних ЗМІ. Воднчас на регіональну рівні зростає проблематика недостатньої забезпеченості мобілізованих, а також фіксування наростання числа загиблих. Влада на місцях намагається заспокоїти населення, мовляв посилення мобілізаційних заходів не слід очікувати. Особливо це помітно в національних республіках, таких як Дагестан і Башкортостан. Більш активно тема бойових дій присутня в прикордонних регіонах. Натомість проблема втрати формально оголошених російськими територій (насамперед Херсона і околиць) фактично не підіймається в інформаційному просторі.

Юрій Олійник, керівник дослідницьких програм НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published.