В росії поглиблюється демографічна криза – Олександр Чупак

В росії поглиблюється демографічна криза: далі тільки гірше

Незважаючи на величезну територію, росія ніколи, особливо після розпаду СССР, не мала у своєму розпорядженні значних людських ресурсів. Нині за кількістю населення її перевершують значно менші за розмірами територій Пакистан, Бангладеш і Нігерія.

Більше того, демографічна ситуація в росії стрімко погіршується. Про це свідчать такі факти:

1) За минулі три роки, включно з роком повномасштабної війни проти України, демографічні втрати росії зросли на 2 мільйони осіб. Війна стала основною причиною, адже вона поміж іншого провокує значну еміграцію через загрозу мобілізації.
2) Очікувана тривалість життя чоловічого населення впала до 64 років – такий самий показник має Гаїті.
3) Загальна кількість новонароджених в росії за квітень 2022 р. була меншою, ніж під час Другої світової війни.
4) Через війну та еміграцію чоловіків жіноче населення росії переважає чоловіче щонайменше на 10 мільйонів.

Проблеми почалися ще 30 років тому. росія досягла піку популяції в 1994 р., маючи 149 мільйонів населення. У 2021 число становило вже 145 мільйонів. ООН прогнозує, що через 50 років залишиться 120 млн мешканців росії (і цей прогноз не враховує можливі величезні втрати на фронтах, громадянські війни чи інші події). У квітні 2022 р. народжуваність опустилася до рівня показників XVIII-го століття.

Від 500 тис до 1 млн московитів виїхали з країни після повномасштабного вторгнення. Більшість з них – молоді освічені чоловіки. Виїхало, наприклад, 10% всіх ІТ-спеціалістів.

Найшвидше вимирає частина населення, яку називають “етнічними росіянами” (хоча настправді до неї входять багато представників поневолених націй, які в документах записуються росіянами). За останні три роки частка “росіян” в росії скоротилася з 78% до 72% або на 5,4 млн осіб.

Вагомим фактором стала пандемія коронавірусу. The Economist оцінює загальну кількість смертей від хвороби в росії в межах 1,2-1,6 млн, хоча офіційна статистика давала 388 тисяч. Це означає, що росія мала найвищий після Індії рівень смертності. Іншою епідемією, як відомо, є алкоголізм. Але смертність від алкоголізму, на відміну від коронавірусу, не зменшується.

Згадана очікувана тривалість життя чоловіків (64 роки) означає, що в росії вони живуть в середньому на 6 років менше, ніж в Бангладеші й на 18 років менше, ніж в Японії. Нині на 100 дорослих російських чоловіків припадає 121 жінка.

Позаяк людські ресурси, їхні розміри та якість є основою економічного зростання, перспективи росії з кожним роком дедалі гіршають. Разом із санкціями і воєнними поразками країна-агресор може забути про майбутнє розвиненої економіки. Без війни все могло бути набагато краще, але московити своїми руками загнали себе в максимально несприятливу ситуацію.

Керівник економічних програм Недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень” Олександр Чупак

Leave a Reply

Your email address will not be published.