80 років операції «Улуси» — масового примусового виселення ойрат-калмицького народу

80 років тому, 28 грудня 1943 року, розпочалась операція «Улуси» — масове примусове виселення ойрат-калмицького народу з його історичної батьківщини в приволзьких і придонських степах. Упродовж кількох днів до 31 грудня на спецпоселення на Урал, у Сибір та в Середню Азію депортували близько 95 тисяч калмиків.

Офіційною причиною організованої за наказом сталіна злочинної депортації цілого народу були огульне звинувачення всіх калмиків у колабораціонізмі з нацистською Німеччиною. Те, що понад 25 тисяч калмиків служили в червоній армії, воюючи проти нацистів, а переважна більшість цивільних були абсолютно лояльними до радянської влади, до уваги не бралося.

Серед суворої зими депортованих вивозили в неопалюваних вагонах для худоби, а на новому місці на них чекали надзвичайно важкі умови проживання. Дорога і облаштування забрали тисячі життів у перші ж місяці під час та відразу після вивезення.

Карта депортації ойрат-калмицького народу 1943 року

Упродовж кількох наступних років перебування на засланні померли понад 40 тисяч депортованих, а загальні втрати ойрат-калмицького народу за роки насильницького заслання становили в підсумку понад половину його загальної чисельності.

Попри реабілітацію 1956 року і дозвіл повернутись на батьківщину, подолати трагічні наслідки депортації калмицького народу не вдалося. За роки перебування на засланні в чужомовному середовищі калмики русифікувалися і не змогли передати своїм дітям знання рідної мови. А після повернення їх вороже зустріли вже нові поселенці, які під впливом радянської пропаганди вважали цілий народ зрадниками.

Нині кремль масово кидає калмиків, подібно до представників інших численних корінних народів рф, на злочинну війну проти України, яка повністю суперечить інтересам калмицького народу.

Про те, як цей злочин радянського режиму знайшов свій відголосок у наш час, і про вимоги поневолених корінних народів росії звільнитися з-під російського ярма і здобути власну державність прокоментував для АрміяInform Юрій Сиротюк, директор Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», нині молодший сержант, гранатометник 5-ої окремої штурмової бригади ЗСУ.

Юрій Сиротюк, директор НАЦ “УССД”

Експерт  вважає, що нині калмики мають найбільший з XVII століття шанс здобути незалежність:

«Ця війна за визволення не лише України, але й усіх поневолених росією народів. Калмики були у війську Сірка, Івана Мазепи, також пережили депортацію, русифікацію, масове знищення. У нас різні релігії та походження, але ми пережили спільну історичну долю. Незалежність — це не привілей, вона важко дається кожній нації. Але це рідна домівка, можливість говорити рідною мовою, сповідувати свою релігію, жити за своїми законами і не вмирати за чужі імперські інтереси».

— Під час сучасної війни проти України найбільших втрат у російській армії зазнають саме представники поневолених росією народів. «Вибивають мешканців тих регіонів, які є потенційно небезпечними», — так схарактеризував політику рашистів експерт Юрій Сиротюк під час роботи круглого столу «Російсько-українська війна в контексті конфліктів світу» в АрміяInform.

З огляду на це 26 жовтня 2022 року Конгрес ойрат-калмицького народу ухвалив декларацію про прагнення до повного звільнення калмиків від російської колоніальної залежності та створення власної держави.

Владімір Довданов

На необхідності й можливості досягнення цієї мети наголосив заступник голови Конгресу під час дискусії «Деколонізація росії — калмицький фактор» у недержавному аналітичному центрі «Українські студії стратегічних досліджень».

Leave a Reply

Your email address will not be published.