Де брати сучасних, професійно підготовлених захисників України?

Війна ХХІ століття вимагає сучасних знань та навичок від солдатів та офіцерів, які зможуть ефективно їх використовувати під час виконання службово-бойових завдань. Українські сили безпеки та оборони сьогодні – переважно мобілізовані з цивільного життя чоловіки та жінки, які проходять у навчальних центрах  базову військову підготовку (БЗВП).

Надалі вони виконують службово-бойові завдання, пов’язані зі специфічною технікою, технологіями, взаємодією з різними людьми тощо. Частина з таких людей проявляє лідерські здібності та потенціал до зайняття командирських посад.

Серед наявних представників сил безпеки та оборони поступово зростає кількість осіб зі статусом учасника бойових дій (УБД), на якого поширюється дія Закону України № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У тому числі – пільги, передбачені не лише цим законом, а й Законом України № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України № 1556-VII «Про вищу освіту», Законом України № 5067-VI «Про зайнятість населення».

Мова йде про пільги, пов’язані зі здобуттям освіти (спеціальності) та/або професії (кваліфікації).

Для УБД є низка державних програм, що фінансують ці пільги, однак окремі нюанси їх реалізації можуть звести пільги нанівець.  Розглянемо детальніше.

1. Пільга щодо здобуття вищої освіти.

УБД має право на неї відповідно до Законів України № 3551-XII та № 1556-VII. На практиці пільгові (т.зв. «бюджетні») місця для УБД Міносвіти надає переважно на денній формі навчання. Вчитися на ній мають право військові-контрактники, мобілізовані – ні (лише заочна форма навчання, і лише при укладенні контракту на проходження військової служби). Це передбачено відповідними законодавчими та підзаконними актами (зокрема – указом Президента України №1153 від 10.12.2008). Але ж контрактники та мобілізовані воюють однаково, мають однаковий статус УБД і однаково ризикують життям на полі бою.

Тому сьогодні виникає потреба врегулювання питання отримання УБД з числа мобілізованих вищої освіти на денній формі навчання; тим паче освітній процес сьогодні можна проходити онлайн/дистанційно.

Це дозволить мобілізованим особам сержантського і старшинського складу з числа УБД безоплатно здобути вищу освіту, а за нею – первинне офіцерське звання молодшого лейтенанта. Таким чином сили безпеки та оборони частково покриють потребу в офіцерах рівня командира взводу, а також у спеціалістах (педагогіка та психологія, соціальна підтримка та супровід, військово-цивільне співробітництво тощо).

Здобути вищу освіту УБД може також через ваучер від центру занятості, підпорядкованого Мінекономіки. Ваучер дає можливість вчитися зокрема на магістратурі. Гранична вартість ваучера у 2024 році – 30280 грн. Але ваучер видається лише демобілізованим УБД і впродовж трьох років від моменту демобілізації.

Тобто діючі військові не можуть ним скористатися.

Третій варіант здобуття УБД пільгової вищої освіти – програма Мінветеранів із професійної адаптації захисників України. Гранична вартість професійної адаптації (здобуття освіти рівня магістра) у 2023 році складала 40260 грн або п’ятнадцятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на момент вступу до закладу освіти (2684 грн).

І знову ж таки, аналогічно до ваучера, таким варіантом здобуття пільгової вищої освіти можуть скористатися УБД з числа тих осіб, які звільняються або звільнені з військової служби. Тобто – демобілізовані. Відповідні зміни до порядку та умов професійної адаптації захисників України були внесені постановою уряду від 09.07.2024 р. № 805.

2. Пільга щодо отримання професії (кваліфікації).

УБД може скористатися нею через згадані вище програми ваучерів і професійної адаптації.

Знову ж таки, якщо він – демобілізований.

Програмою професійної адаптації до 09.07.2024 року могли скористатися і УБД з числа чинних військових. У 2023 році, саме через цю програму, 90 таких УБД із Запорізької області пройшли навчання на цільових курсах підвищення кваліфікації за напрямками своєї службово-бойової діяльності. У сьогоднішніх умовах таких можливостей вони б не отримали.

Сьогодні, через цю програму, УБД можуть навчатися тільки на ті професії, які мають попит на ринку праці (аж ніяк не військовому). І обов’язково, після звершення навчання, УБД мають бути працевлаштовані за отриманою професією (спеціальністю).

Підсумки.

Ми бачимо, що дві державні програми пільгового (безоплатного) навчання орієнтовані на УБД, які звільнені з військової служби. Активне звільнення чи демобілізація з військової служби були за часів АТО/ООС, після зимових боїв початку 2015 року і до 24.02.2022 року. Сьогодні немає таких хвиль повернення додому УБД, домінуюча частина УБД досі служить. При цьому вони потребують нових знань, навичок, професій, освіти (у т.ч. для отримання офіцерських звань та зайняття командирських посад).

В УБД є попит на нову освіту/підготовку та передбачені законодавством пільги, у держави – фінансовий ресурс на задоволення такого попиту. Але через невідповідність нормативно-правової бази УБД не можуть задовольнити свій попит, а держава – спрямувати кошти на професійну підготовку/перепідготовку своїх захисників. Державні програми прописані під вимоги мирного часу або часів АТО/ООС згаданого вище періоду. У часи повномасштабної визвольної війни, із стрімко зростаючою технологічною компонентою та кваліфікаційними вимогами до солдат і офіцерів, вони не відповідають реаліям.

Опосередкованим доказом недосконалості зокрема програми професійної адаптації Мінветеранів є вкрай низькі показники її реалізації у січні-червні 2024 року. Вона є складовою бюджетної програми 1501040 „Заходи з ментальної, спортивної, фізичної, психологічної реабілітації та професійної адаптації”.  Впродовж І півріччя 2024 року план видатків держбюджету на цю програму не виконано на 966 млн.грн.[1], майже один мільярд.

Пропозиції

Пропозиції – внести наступні зміни у порядок здобуття освіти (спеціальності) та/або професії (кваліфікації) УБД

1. Передбачити можливість пільгового навчання через ваучер служби зайнятості та/або програму професійної адаптації Мінветеранів УБД з числа чинних представників сил безпеки та оборони України.

1.1 Дозволити УБД з числа чинних представників сил безпеки та оборони України при оформленні заяви на навчання замість паперового посвідчення УБД подавати завірену копію електронного посвідчення УБД або довідку, форма якої встановлена Додатками 1,4,6,7 до постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413 (т.зв довідка про безпосередню участь).

Тим паче, що із 12.01.2022 року чинне законодавство урівняло статус паперових і електронних посвідчень ветеранів війни[2].

Поширення вказаних освітніх програм на чинних представників сил безпеки та оборони України дозволить забезпечити силові структури фаховими, підготовленими кадрами, які будуть гарантовано працевлаштовані за професією. І за рахунок сучасних знань, навичок, кваліфікацій успішно будуть виконувати службово-бойові завдання.

2. Дозволити УБД з числа мобілізованих військовослужбовців здобувати вищу освіту на денній формі навчання (дистанційно).

Це дозволить їм здобувати вищу освіту та спростить отримання офіцерського звання. Держава від того отримає можливість частково закрити потребу у молодших командирах. А в майбутньому – зніме потребу у перенавчанні таких демобілізованих УБД, так як вони вже отримають цивільну вищу освіту.


[1] Звіт про розгляд Висновку про результати аналізу виконання закону про Державний бюджет України на 2024 рік у першому півріччі – С.21. – https://rp.gov.ua/FinControl/FinReports/?id=1800

[2] Закон України від 14 грудня 2021 року № 1954-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення функціонування Єдиного державного реєстру ветеранів війни та запровадження електронного посвідчення ветерана» –  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1954-20#n9.

ілюстративне фото: Getty images

Костянтин Денисов, експерт Недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”, ветеран російсько-української війни, начальник відділу у Запорізькій області Міністерства у справах ветеранів України (2020-2023)

Leave a Reply

Your email address will not be published.