Після 18 років боротьби з талібами Вашинґтон домовляється з ними про непідтримку терористів – коментар експерта

У Катарі пройшла зустріч між талібами і представниками США. Фактично це прецедент – Вашинґтон уперше офіційно визнав «Талібан» легітимною силою, а не просто терористами. Про унікальність цієї зустрічі виданню InfAрозповів експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

На його думку, це варто розцінювати як вагомий успіх США на Близькому Сході – переговори з талібами вперше після 11 вересня 2001 року вийшли за межі локальних домовленостей. Це вже друга спроба, що виявилась успішною – запланована зустріч 10 січня провалилася.

«Хоча досі США офіційно вважають талібів терористами, але на практиці ті контролюють більшу частину території Афганістану, насамперед місця поселення пуштунських племен. Однак останніми роками таліби потерпають від зростання активності більш радикальних сил, пов’язаних з «ІДІЛ», і шукають нормалізації відносин на інших фронтах, насамперед із Заходом. З іншого боку, американці намагаються перехопити з рук Москви карту нормалізації відносин з «Талібаном». Минулого року кілька делегацій талібів відвідували Москву і навіть шиїтський Іран».

За підсумками переговорів із американцями представник «Талібану» заявив, що Вашинґтон може повністю вивести свої війська з країни в обмін на гарантії непідтримки талібами терористів.

«На цьому тлі співчуття викликає роль міжнародно визнаного президента Афганістану Ашрафа Ґані, який ледве контролює навіть столицю, попри значні надії, які на нього покладали перед виборами.

Чинний президент Афганістану Ашраф Ґані

Ґані вчився і викладав на Заході, він визнаний вчений, але зміцнити афганську державність йому явно не вдалося. Що ж, не з кожного науковця виходить ефективний політик, особливо в таких складних умовах», – констатує експерт.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.