Реакція США на коронавірус і економічну кризу: деталі закону про $2,2 трильйони допомоги

Олександр Чупак, випускник Селкірк коледжу (Канада), аудитор Grant Thornton

Для боротьби проти коронавірусу багато країн світу вводять жорсткі обмеження, що негативно позначаються на їхніх економіках. Досі невідомо, як довго триватимуть карантини і якими будуть економічні збитки, але очевидно, що вони в будь-якому разі будуть суттєвими.

Для того, щоб пітримати національних підприємців і громадян, Західні держави планують виділити значні кошти. Так, 27 березня парламентарі обох палат Конгресу США майже одностайно підтримали, а Президент одразу підписав Закон про надання 2,2 трильйонів доларів на боротьбу з економічною кризою, спричиненою коронавірусом. Документ вже називають історичним, оскільки ніколи раніше держава не виділяла таких сум для пом’якшення і усунення наслідків надзвичайної ситуації. На той час у США було зафіксовано понад півтори тисячі смертей від covid-19, і це стало поштовхом до рідкісного узгодження дій республіканців і демократів у Конгресі. Також значно покращилася співпраця Президента Трампа з губернаторами-демократами, зокрема штатів Нью-Йорк і Каліфорнії; у “мирний” час вони запекло опонували Президенту.

Основним пунктом закону є надання громадянам прямої фінансової допомоги, залежно від рівня їхніх доходів. Громадяни з доходом до $75000 отримають по $1200, сім’ї із загальним доходом до $150000 – по $2400 плюс по $500 на кожну дитину. Для громадян з вищими доходами виплата зменшуватиметься, а ті, хто заробляє $99000 і вище ($198000 для бездітних сімей) не отримають нічого.

Значно зросте допомога з безробіття. Протягом чотирьох місяців безробітні отримуватимуть по $600 додатково щотижня; при цьому звичайний розмір допомоги становить від $200 до $550 на тиждень, залежно від штату. Також на 13 тижнів продовжиться термін, протягом якого виплачується допомога; нині у різних штатах це від 12 до 28 тижнів. Далі планується прийняти програму допомоги тим, хто втратив роботу через епідемію, але не має права отримувати звичайну допомогу з безробіття. До цієї категорії відносять переважно самозайнятих осіб, що не сплачують у фонд допомоги з безробіття.

Скарбниця США надасть $500 мільярдів кредитів, гарантій та інвестицій американським підприємствам. Зокрема вони будуть розподілені так: $25 для пасажирських авіаперевізників, $4 для товарних, $17 для підприємств сфери національної безпеки, решта $454 будуть розподілені між іншими галузями, штатами і муніципалітетами. На отримувачів цих кредитів будуть накладені обмеження: вони мусять не виплачувати дивіденди протягом року після погашення боргу (термін боргу не має перевищувати 5 років), а також зберегти щонайменше 90% працівників від рівня 24 березня до 30 вересня. Для середніх за розміром підприємств, де зайняті не більше 10000 працівників, платежі за боргом відтерміновуються на 6 місяців.

Окремим пунктом є заборона надавати кредити за цією програмою підприємствам, де понад 20% акцій належить чинним посадовцям і їхнім найближчим родичам.

Департамент оборони отримає $1,2 мільярди на заходи боротьби проти коронавірусу. Ще $1 мільярд піде на закупівлю товарів, потрібних для цих заходів. Разом з цим, закон забороняє спрямовувати ці кошти на будівництво стіни на кордоні з Мексикою.

Законом створюється фонд охорони здоров’я розміром $100 мільярдів, що підуть на відшкодування витрат і компенсацію інших втрат медичних закладів. $65 отримають лікарні й шпиталі, решту буде сплачено лікарям, медсестрам, постачальникам та іншим посередникам. На 20% зростуть страхові виплати для хворих на коронавірус, $8 мільярдів отримають пацієнти, які не мають страховки. Як повідомляють Асоціація американських шпиталів, Медична асоціація і Асоціація медсестер, вони просили Конгрес саме про $100 мільярдів. Додатково, $11 мільярдів підуть на вакцини і діагностику, $16 – на забезпечення лікарень потрібним обладнанням, зокрема масками і вентиляторами

Закон забороняє відбирати помешкання за несплату іпотеки і виселяти орендарів. Ті, хто не зможе платити за житло, отримають кредит від держави на 60 днів з можливістю продовження ще на 120. За умови невчасної сплати не нараховуватиметься відсоток і пеня на розмір платежу.

$450 мільйонів виділені для банків їжі, з яких на $350 будуть придбані продукти для тих, хто не може забезпечити своє харчування.

Нарешті, Конгрес не розглядав можливість зменшення витрат на культуру. Навпаки, культурні об’єкти отримають допомогу так само, як інші суб’єкти господарювання. Наприклад, $25 мільйонів підуть на підтримку Центру мистецтв імені Джона Кеннеді у Вашингтоні. Цей центр змушений був скасувати всі заходи і відправити 800 працівників у неоплачувану відпустку. Якби не допомога, він міг би збанкрутувати і вже не відкритися.

Реакція української влади нині далеко не така детальна і масштабна, як у США. У нас скасували і відтермінували деякі податки і платежі за боргами, але ці заходи переважно стосуються перерозподілу наявних коштів, а не стимулювання сукупного попиту. Зрозуміло, що українські парламентарі повинні якнайшвидше знову збиратися і узаконювати нові заходи для боротьби з кризою. За оцінкою видання “Український тиждень”, якщо карантин в Україні триватиме до кінця квітня, економіка втратить близько 1% ВВП, що не надто критично, адже таке падіння відбувається і під час звичайних криз. Якщо ж економічна активність не відновиться до кінця травня, втрати можуть сягнути до 6% ВВП, і тоді нам знадобиться кілька років лише на відновлення до показників початку 2020 року.

Якщо коронавірус не зникне до літа і нам справді судилося впасти так глибоко, сподіваємося, влада візьме приклад зі США і грамотно розподілить свої ресурси для допомоги найбільш незахищеним громадянам і підприємствам.

 

Оригінальний текст закону, проголосованого в Сенаті США 27 березня 2020 року: https://www.documentcloud.org/documents/6819206-CARES-ACT-FINAL-TEXT.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.