З ініціативи української і білоруської громадськості в Києві і з наступного тижня функціонуватиме Білоруський інформаційний центр, який висвітлюватиме перебіг президентських виборів у Білорусі Його презентація відбулась  8 липня о 12.30 у приміщенні Українського кризового медіа-центру (Український дім, Київ, вул. Хрещатик, 2 ).  Він буде працювати до 10 серпня в Києві за адресою вул. Липська, 16а, кабінет 205.

У презентації взяли участь:

 Олександр Ірванець, голова Білоруського інформаційного центру
Юрій Сиротюк, директор НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень”, співзасновник співзасновник Білоруського інформаційного центру
В’ячеслав Сівчик, лідер Руху Салідарності «Разам»
Артемій Теодорович, кандидат історичних наук, член Білоруського розмовного клубу/

. «Там будуть відбуватися трансляції з виборів та надаватися інформація про перебіг виборів. Нам не байдужа доля наших сусідів. Вважаємо, що і на цих вборах Росія буде тиснути на Білорусь. Важливо розуміти, що відбувається. Ми зробили сайт, е-пошту, телеграм-сторінку, фейсбук-сторінку. Ми не політична організація. Наша мета – висвітлення ситуації. На вул. Липській, 16а, у м. Київ будуть тривати конференції. За нами не стоїть ніякий уряд. Наступна конференція буде там. Сподіваємось, що ця ініціатива буде корисною», – розповів Юрій Сиротюк, директор НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень»

«Ситуація в Білорусії – важка. Україна має пам’ятати, що під час Революції Гідності виступало на підтримку багато білоруських діячів. Всі вибори, починаючи з 2001 року? в Білорусі були недемократичними.  Прошу Україну бути солідарною із білоруським народом. Звертаюсь до тих, хто мене чув раніше. В нас влада і люди – окремо. Щодо пандемії – більше тисячі людей були змушені ховати своїх рідних в нелюдських умовах», – заявив В’ячеслав Сівчик, лідер Руху Солідарності «Разам».

Олександр Ірванець, голова Білоруського інформаційного центру:
«Ми працюватимемо до 10 серпня. Процес важливий, як реагуватиме білоруське суспільство. Висвітлюватимемо ситуацію на сторінках, які вже були озвучені».
Артемій Теодорович, кандидат історичних наук, член Білоруського розмовного клубу:
«Ми підготували заява на підтримку білорусів, яку підписало багато людей – це ті, які переїхали: студенти, науковці та інші. В нашому клубі люди різного віку. Ми любимо Білорусь та хвилюємось, коли читаємо новини про події там. Протестуємо проти терору, ґвалту та репресій. Ми солідарні з білорусами, які потрапили під репресії».

Президентські вибори – у Білорусі 2020 року. Що важливо знати українцям?

 • Шості президентські вибори в історії суверенної Білорусі призначені на неділю, 9 серпня 2020 року.
 • 65-річний Олександр Лукашенко керував країною протягом 25 років. Жодні президентські вибори (2001, 2006, 2010, 2015), окрім перших (1994), не були визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні, крім Російської Федерації та її сателітів.
 • Білоруську ЦВК з листопада 1996 року беззмінно очолює 67-річна Лідія Єрмошина. Білоруська опозиція вважає останнім легітимним Головою ЦВК Віктора Гончара, який був незаконно знятий з посади О.Лукашенком. У 1999 році Гончар несподівано зник. Кримінальна справа щодо його зникнення (як і іншого лідера білоруської опозиції Ю.Захаренка, бізнесмена А.Красовського, журналіста Д.Завадського) досі лишається нерозкритою.
 • Напередодні оголошення виборів білоруська опозиція зіштовхнулася з жорсткими репресіями. В першу чергу – лідери та активісти, які в грудні 2019 року брали участь в акціях за незалежність та суверенітет Білорусі, проти путінської «глибокої інтеграції». А також – блогерів, журналістів та інших лідерів громадської думки. Вперше були засуджені люди на 15 діб по кілька разів поспіль, що перетворює адмінарешти до термінів, які подібні до кримінальних справ.
 • ЦВК зареєструвала 15 ініціативних груп із 55 заявок. Кандидат у президенти на виборах 2010 року Микола Статкевич збирався зареєструвати 30 «кандидатів на протест», які мали б змогу збирати людей на вулицях, але не брали б участі у самих виборах. Йому та всім його однодумцям (крім одного) не було дозволено збирати підписи.
 • У тому числі ЦВК відмовила Сергію Тихановському, авторові телеканалу YouTube «Країна для життя», у реєстрації ініціативної групи, оскільки він відбував 15 днів у в’язниці і не міг подати документи особисто. Тоді дружина блогера Світлана Тихановська заявила в ЦВК про свою ініціативну групу.
 • 29 травня Сергія Тихановського знову затримали на передвиборчому пікеті його дружини. Разом з блогером затримали ще 9 активістів. При цьому Лукашенко розповів про обставини затримання за 4 години до того, як воно відбулося.
 • 11 червня в «Белгазпромбанку», який донедавна очолював інший лідер опозиції Віктор Бабарико, та ряді інших компаній проводили обшуки. Комітет державного контролю повідомив, що порушено кримінальну справу за відмивання грошей та масштабне ухилення від сплати податків. Голова КДК Іван Тертель підтвердив, що у цій справі фігурує ім’я Віктора Бабарика. 18 червня Бабарика та його сина Едуарда, керівника ініціативної групи, затримали.
 • Тим часом, міжнародна правозахисна організація Amnesty International повідомила про тортури, яких зазнає один з лідерів опозиції Павло Северинець. Відомого опозиціонера затримали 7 червня в Мінську під час пікету на підтримку претендентів на статус кандидата в президенти Білорусі. Його тримають в карцері, б’ють по ногах, не дають спати, блокують зустріч з адвокатом.
 • Іншого лідера опозиції Миколу Статкевича перевели з адміністративної тюрми в СІЗО по кримінальній справі по ч.1 ст.342 КК РБ (організація і підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок, або активна участь у їх).
 • Під час виборчої кампанії відбувалися масові затримання людей – як при проведенні пікетів по збору підписів, так і на акціях солідарності з репресованими.
 • Акції солідарності з Білоруссю відбулися в усьому світі протягом останнього часу. Білоруси діаспори протестували під національними біло-червоно-білими прапорами у багатьох містах США, Польщі, Німеччини, Литви, Франції, Великобританії, Словаччини, Канади, Туреччини і десятках інших країн. Навіть на островах Кіпрі та Балі. Неодноразово відбувалися акції на підтримку Білорусі і в Україні.
 • Загалом, за повідомленням правозахисного центру «Весна», число білоруських політв’язнів, затриманих у зв’язку з майбутніми президентськими виборами, сягнуло 25.

Контакти Білоруського інформаційного центру:

❌Е-пошта: bilorus.info.centr@gmail.com

❌Телеграм-сторінка: t.me/bilorus_info_centr

❌Фейсбук-сторінка:

https://www.facebook.com/bilorus.info.centr/

❌Інстаграм:https://instagram.com/bilorus.info.centr

 

Зображення може містити: 1 особа, стоїть

Немає опису світлини.

Leave a Reply

Your email address will not be published.