Тайванський вузол – погляд з Києва

8 вересня 2022 року за ініціативи НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень” відбулась онлайн-конференція на тему “Тайванський вузол – погляд з Києва”.

В рамках загального наростання масштабу конфліктів у світі особливу роль займає Тайвань. Загроза переходу до гарячої фази загрожує воєнним зіткненням Китаю і США.

Як Тайванська проблема впливає на глобальні процеси, і яку позицію слід зайняти Києву?

Юрій Сиротюк, директор НАЦ “УССД”, солдат-гранатометник 5 окремого штурмового полку наголосив, що сильна держава, якою стає Україна, має не лише співчувати іншим пригнобленим народам, а й просувати свої чіткі інтереси у світі. Адже коли ти представляєш народ у національно-визвольній боротьбі, – у твоїй зовнішній політиці веде велике серце. Ти намагаєшся допомогти кожному, хто перебуває в подібній ситуації; кожному загарбаному але неупокореному.

Коли ти стаєш незалежним суб’єктним регіональним гравцем – визначальну роль набувають «інтереси», геополітична логіка – працюють мізки.

Як працювати мізками не втрачаючи серця – ось завдання яке має вирішити Україна після цієї війни.

З України як епіцентру третьої світової війни нині поглянули на Тайвань, геополітична суперечка навколо якого може перерости у новий фронт ІІІ світової на Тихоокеанському просторі між США і Китаєм

Аналізуючи даний регіон аналітик ставить питання чим цікавий Тайвань?Очевидно, що здатністю малого протистояти великому. Способом формування Збройних Сил та витрат на них. 26 високотехнологічною економікою у світі. З величезним ВВП на душу населення.

А ще як ця країна стала об’єктом геополітичної гри.

«З України як епіцентру третьої світової війни нині поглянули на Тайвань, геополітична суперечка навколо якого може перерости у новий фронт ІІІ світової на Тихоокеанському просторі між США і Китаєм», – відмітив Юрій Сиротюк.

Юрій Олійник, кандидат політичних наук, керівник дослідницьких програм НАЦ “УССД”, наголосив, що Китай  має ряд територіальних суперечок з сусідніми державами – Індією в Гімалаях та Ассамі, Японією та В’єтнамом в Південнокитайському морі (Парацельcькі острови).

По-перше, для держави що претендує на статус глобального лідера, наддержави, це вже проблемна ситуація. Але кейс Тайваню особливий, бо це частина держави, яка поки що визнає себе частино Китаю, але з альтернативним урядом. Знову ж невирішеність цієї внутрішньої проблеми ставить під сумнів реалізацію планів глобального впливу.

Україна повинна в нинішніх умовах підтримувати США та їхніх союзників. Однак слід розуміти, що сам уряд Тайваню досі не претендує на самовизначення, а вважає себе урядом у вигнанні. Звісно, сильно пошкодила ситуація 1970-х, коли Тайбей вигнали з ООН і Ради безпеки, віддавши це місце Китаю. Зрозуміло, що інакше ситуація була б іншою для України в тому числі. 

Історик та експерт Роман Піняжко провів кореляцію між подіями виведення сил США з Афганістану, повномасштабної агресії москви проти України і Тайванської кризи. По суті під час візиту Ненсі Пелосі Сі Цзінпін отримав удар, після якого зможе масштабно загрожувати Тайваню років через 10.

Також нагадав про створення Світової антикомуністичної ліги на Тайвані в 1956 році, співзасновником якої став Антибільшовицький блок народів, очолюваний Ярославом Стецько.

Так само зараз Тайвань здатен сформувати антикомуністичний блок з Південною Кореєю та тибетською діаспорою.

Історик вважає, що треба створювати всередині Китаю 5 колону, зокрема з людей чиї діди були діячами Гоміньдану та постраждали від комуністів, з майбутньою перспективою революційних змін. Це може врятувати і Тайвань, і Японію.

Богдан Кущ, перекладач, випускникShu-Teuniversity (Тайвань) наголосив, що більшість політиків і населення не торпедують питання проголошення незалежності, а передусім за збереження статус-кво.  Також помітне заспокійливе ставлення навіть під час візиту Ненсі Пелосі, бо схожі інциденти бували й раніше (хоча меншої інтенсивності).

Водночас агресію проти України тайванці чітко асоціюють з власними загрозами. Йде потужна волонтерська підтримка. І хоча порівняно з весною у ЗМІ менше почали говорити про нашу війну,  волонтерська допомога за ініціативою окремих людей і фірм не припиняється.

Історик та тележурналіст Ростислав Мартинюк наголосив, що коли ми говоримо про третю світову війну, треба розуміти, що сама проблема Тайваню – спадщина другої світової. Тайвань – чи не найуспішніша в історії мережа антикомуністичного руху, був у часи холодної війни центром антикомуністичної боротьби. Тому й так активно співпрацював з Чан Кайші наш АБН. Це й далі актуально, зважаючи як минулого року в Пекіні гучно святкували 100-річчя Комуністичної партії Китаю. І тоді лунали пропекінські гасла в нашій Верховній Раді, навіть готували візит Зеленського до Пекіна.

Ми маємо згадати про ідеологічний вимір війни, яку ми ведемо з російською федерацією, згадати про те, що по факту більшовицький комуністичний режим в Пекіні є ідеологічним партнером москви, хоча Китай зараз не демонструє союзницьких відвертих стосунків з москвою. Тому величезний шпагат між Тайванем і Україною має значення ідеологічне.

«Чому треба чітко ставати на бік Тайваню? З одного боку, Тайвань чітко став на бік України, є нашим союзником. З іншого боку, ідеологічний аспект війни – боротьба з комунізмом, що чітко видно саме з Тайбею. І зараз важливе завдання – підірвати легітимність уряду в Пекіні. Китай до речі тому й так спішить, що на Тайвані розвивається нова китайська некомуністична ідентичність. Острів може стати центром регіонального античервоного руху – не лише для Тибету та Південної Кореї та Японії. Варто згадати Філіппіни, а в перспективі і український Зелений Клин», – відмітив історик.

Відеотрансляція заходу:

Онлайн-дискусія “Тайванський вузол – погляд з Києва”

Leave a Reply

Your email address will not be published.