Звіт Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» за 2023 рік

Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» у час повномасштабного вторгнення продовжує комплексну аналітичну роботу у сфері національної безпеки, здійснює розробку дієвих рекомендацій для уряду та ознайомлення громадськості з проблемами у сфері національної безпеки та оборони.

Керівник аналітичного центру Юрій Сиротюк («Мамай») бере безпосередню участь у військових діях як молодший сержант, гранатометник 5-ої окремої штурмової бригади ЗСУ та долучається до аналітичної роботи команди УССД по аналізу військово-політичної ситуації в Україні та світі.

Впродовж 2023 року НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень» здійснював аналітичну роботу, публікував експертні думки щодо важливих подій України та світу  провадив ряд важливих проектів:

І. Аналітична робота

1. Індекс війни – проект річного моніторингу воєнних конфліктів у світі за 2023 рік, за принципом ранжування воєнно-політичних конфліктів та дипломатичних зіткнень від найбільш гарячих і масштабних до найменш помітних, але потенційно небезпечних. Експерти УССД аналізують війни різної інтенсивності, прикордонні зіткнення, локальні конфлікти, воєнні перевороти, теракти, внутрішньополітичні кризи і дипломатичне протистояння.

“ У 2023 році головною  подією у глобальному масштабі стала російсько-українська  війна, що за інтенсивністю  технічних засобів стала однією з  наймасштабніших після Корейської війни, а також наймасштабнішим конфліктом Європи з 1945 року. Серйозні наслідки для світу  та близькосхідного регіону має  палестино-ізраїльська війна, яка розпочалася терористичною атакою Хамас на Ізраїль, а потім переросла в воєнну операцію Ізраїля в Секторі Гази, загрожуючи стати глобальним конфліктом Ізраїлю з арабським світом. Росте напруга в Тихоокеанському регіоні” – Індекс війни 2023 р.

З текстами дослідження  попередніх років можна ознайомитися тут: 

За 2019 рік, 2020 рік, 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік українською мовою, 2023 рік англійською мовою

2. Глобальні безпекові, політичні, економічні тенденції у світі та їхній вплив на Україну в 2023 роціПрогноз Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», спрямований на вироблення прогнозу глобальних тенденцій у світі, їхнього впливу на ситуацію в Україні протягом 2023 року.

Спочатку проаналізовано рівень реалізації минулорічного прогнозу на 2022 рік. 

Далі йде огляд глобальних безпекових та економічних тенденцій, після чого дослідження аналізує процеси у ключових регіонах світу. 

“Найважливіше питання для нас – це спроможність держав Заходу надавати Україні допомогу на тлі економічного занепаду. На щастя, криза не така серйозна, щоб ЄС і США мусили витрачати великі ресурси на підтримку власних громадян. Навіть більше, державне замовлення на продукцію військово-промислового комплексу традиційно було способом пожвавлення економіки. Тому тут у 2023 р. все залежатиме від наполегливості України й бажання союзників нам допомагати”, – зазначено в прогнозі.

Ознайомитися з дослідженнями за останні роки можна тут: 

На 2020 рік, на 2021 рік, на 2022 рік, 2023 рік.

3. Впродовж року було проведено ряд аналітичних досліджень по темах: взаємодії з Білоруссю, аналіз ставлення фаворитів майбутніх американських виборів до підтримки України , суданської кризи та російських впливів , можливості українсько-турецького співробітництва , питання Нікарагуа як союзник москви в Америці .

ІІ. Аналіз російсько-української війни

НАЦ УССД регулярно здійснює аналітику тенденцій війни, підбиття підсумків та прогнозів:

1. Аналітичне дослідження: ПІДСУМКИ РОКУ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ (на 24.02.2023 рік) українською та англійською мовами, що містить комплексний аналіз причин і перебігу війни. Експерти поєднують статистичні дані з динамікою якісних показників внутрішніх і зовнішніх чинників. Автори будують прогноз на основі наявних тенденцій та пропонують рекомендації для української влади та суспільства.

“Результатом року війни стали успішні наступальні кампанії України в Харківській та Херсонській областях, що дозволили повністю звільнити правобережжя Дніпра, ліквідувати Ізюмський наступальний анклав, повністю унеможливити наступальну кампанію, яку планувала росія для повного відсікання Донбасу, де сконцентроване велике угруповання української армії, від решти території.

У зв’язку з успішними діями на фронті, звільненням Ізюма і Херсона суттєво укріпились позиції Києва, який жорсткіше вказує на неможливість переговорів та замороження конфлікту до визволення всіх територій”, – підсумовується в дослідженні. 

2. Аналітичне дослідження: ПІДСУМКИ ПІВТОРА РОКУ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ на 22.08.2023 рік українською і англійською мовами.

Одним з висновків дослідження є: “Очевидно, що російсько-українська війна може закінчитися лише військовою поразкою та розвалом росії. Будь-яке припинення вогню, замороження війни, псевдомирні переговори означатимуть лиш одне – підготовку до наступної ще більшої війни.

Оскільки ні Україна, ні наші союзники наразі так питання не ставлять, то можемо говорити лише про закінчення першої російсько-української війни у ІІІ тисячолітті. На початку великої війни суспільство розігрівали очікуванням швидкого перебігу гарячої фази. Ці завищені очікування швидкого кінця війни привели до того, що затягування цих термінів психологічно деморалізує як безпосередніх учасників війни на нулі, так і громадян України.

Зараз розігрується інша карта –“війна без кінця”, на роки, а то й на десятиліття. Такий горизонт прогнозного очікування ще більше деморалізує.”

IІI. Постійно актуальним є аналіз воєнної ситуації з місця подій від директора Українських студій стратегічних досліджень Юрія Сиротюка , нині молодший сержант, гранатометник 5-ої окремої штурмової бригади ЗСУ

Актуальними стали репортажі та коментарі з-під Бахмута, що зробили його одним з найзатребуваніших у медіа спікерів.

Військовослужбовець пише аналітику про перебіг російсько-української війни, висвітлює внутрішні проблеми українського суспільства і держави в час війни, робить дописи-спостереження  українського військовослужбовця.

“iQ солдата на війні має значити не менше його фізичних даних. Тим паче, що IQ українців на порядок вище, ніж у ворога.

Ворог, як колись орда, бере кількістю, концентрацією сили на окремих ділянках, залякуванням своєю безжальністю і готовністю перти до кінця. Тисячоліттями ми протистояли йому, використовуючи тактику динамічної, розумної війни.

Життя солдата завжди цінувалося найбільше. Навіть в «армії смертників» УПА. Бо можна здобути хоч мільйон посадок, але втрата армії означатиме втрату всього.

І навпаки: зберегти армію, виснажити ворога маневром, а якщо не вдається маневром – розумною активною обороною, заманити ворога у пастку і стрімкою контратакою знищити – це розумніші методи війни.”, – вважає  Юрій Сиротюк.

 IІІ. Деколонізація росії

Військовий поділ за часів путіна міняють регулярно, щокілька років

80 років операції «Улуси» — масового примусового виселення ойрат-калмицького народу

 • Моніторинг інформаційного поля російської федерації

Моніторинг медіасфери росії – проблема мобілізації (травень – червень 2023 р.)

Наш аналіз складається з оцінки соціоекономічних процесів на основі даних з відкритих джерел та моніторингу популярних новин у російських ЗМІ як по всій російській федерації, так і в окремих регіонах. 

Моніторинг інформаційного поля російської федерації (березень – квітень 2023 р.)

Моніторинг інформаційного поля російської федерації (січень – березень 2023 р.)

ІV. Щотижневий оглядач:

Огляд української економіки:

Уряд готує українську економіку до найгіршого сценарію в 2024 році 

Що буде з інфляцією восени, які чинники впливають на зростання цін? // Олександр Чупак

Україна та її союзники. Огляд військово-технічної співпраці

здійснює Станіслав Ткачук, військовослужбовець ЗСУ, експерт недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень». 

Також експерт надає коментарі по важливих подіях на лінії фронту 

 на Радіо та телебаченні.

Україна та її союзники. Огляд військово-технічної співпраці 20-25 вересня

Україна та її союзники. Огляд військово-технічної співпраці в першій половині вересня

Україна та її союзники. Огляд військово-технічної співпраці 21-27 серпня 2022

V. Глобальний обсерватор

Тематичні експертні дослідження та коментарі, які висвітлюють глобальні та українські процеси і висвітлюються через проекти:

Експерти УССД аналізують глобальні проблеми пов’язані з:

 1. Діяльністю міжнародних структур:
 • саміт мирних ініціатив в Саудівській Аравії та як це може вплинути на стосунки Китаю та рф.
 • поїздку Кім Чен Ина до РФ 
 • аналіз міжнародних відносин під час BRICS.
 • результати саміту Великої Двадцятки, можливі його наслідки для конкуренції за вплив на Глобальному півдні та продовольчого експорту з України,  розподіл геополітичних ролей у світі,  
 1. Ситуація в африканському світі:
 • військові перевороти в Габоні, в Нігері, розростання кризи в Судані події в африканських державах та російські впливи в цих країнах.
 • налагодження дипломатичних відносин України з Африканськими країнами.
 • аналіз продовольчих проблем Африки – зернового коридору. 
 1. Аналіз виборчих процесів у світі:
 • аналіз виборів президента Туреччини.
 • Про президентську кампанію США та Україна як кейс для обговорення напередодні виборів у США  
 1. Теми, пов’язані з воєнними злочинами росії

Рубрику готують керівники дослідницьких програм Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник та  Олександр Чупак

VI.  Події: 

4 травня 2023 року за ініціативи НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень” відбулась онлайн-конференція в рамках програми “Глобальний обсерватор” на тему: “Суданська криза та російські впливи”. Останні кілька тижнів у Судані розгортається збройне протистояння між группами військових, що опираються на допомогу сусідніх держав Африки та Близького Сходу.

 • Онлайн лекція Юрія Сиротюка, директора аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”, нині гранатометника 5 штурмової бригади на гутірці «Філософія Української Перемоги. Візія Великої України» під час Фестивалю нескореної нації «Холодний яр».
 • Співорганізація Брифінгу на тему: “НАТО і Західні Балкани: вступ, виклики, російська дезінформація”
 • Співорганізація експертного обговорення у співпраці з Школою політичної аналітики НаУКМА:
 • Презентація-дискусія “Війна росії проти України: погляди аналітичних центрів Субсахарської Африки” (16.03.2023).
 • Обговорення з експертами теми: “БРІКС – альтернатива Заходу? Міжнародна безпека у глобальному та локальному вимірах – онлайн-обговорення з експертами” (4 травня 2023).

VII.Бандерівські читання

Бандерівські читання – це найбільший інтелектуальний націоналістичний захід в Україні, що об’єднує громадськість, політиків, експертів націоналістичного та консервативного спрямування для обговорення актуальних проблем розвитку української державності та нації

Десяті Бандерівські читання на тему «Філософія української перемоги. Візія Великої України» відбулися 10 лютого.

Посилання на YouTube трансляцію: https://www.youtube.com/watch?v=O_MQOI9yUIU

Програма події https://tinyurl.com/y46p8k6d

Під час Бандерівських читань відбудеться презентація збірника та нагородження переможців Конкурсу есе для молоді «Філософія української перемоги. Візія Великої України».

Експертні дискусії “Філософія української перемоги. Візія Великої України” в рамках Бандерівських читань відбулися в 6 містах України:

30 червня 2023 року о 13.00 в Тернополі в Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відбудеться експертна дискусія на тему “Філософія української перемоги” за матеріалами книги Х Бандерівські читання.

1 липня 2023 року в Івано-Франківську в Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби ім. С. Бандери.

2 липня 2023 року у Львові в Музеї етнографії та художнього промислу

9 листопада в Луцьку у Волинському краєзнавчому музеї

10 листопада в Рівному в Рівненському обласному краєзнавчому музеї

11 листопада в Житомирі в Gnatyuk Art Center

Під час заходів експерти та науковці обговорили питання української перемоги, складовою якої є розпад російської імперії. ДО заходу були долучені науковці, дослідники та краєзнавці кожного міста та учасники та конкурсанти  Бандерівських читань

VIII Конкурс есе для молоді «Світ без росії: нові виклики та перспективи».

 Захід організовує Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» у рамках «Бандерівських читань».

Термін російської імперії спливає. Ми дивимось на це без рожевих окулярів та ілюзії швидкої перемоги. Пропонуємо молодим науковцям дослідити національні виміри, геополітичні вектори та реалії світу без росії.

До участі в Конкурсі запрошено молодих авторів віком до 32 років – військовослужбовців, студентів вищих навчальних закладів, магістрантів, аспірантів, вчителів та науковців.

IX. Публічна діяльність

Директор та експерти аналітичного центру активні у роботі різних публічних заходів. 

Юрій Олійник взяв участь у щорічному науковому форумі «Революція Гідності: на шляху до історії», Юрій Сиротюк бере систематично участь у радіо та телебаченні

XI Видання

ФІЛОСОФІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПЕРЕМОГИ. ВІЗІЯ ВЕЛИКОЇ УКРАЇНИ. Матеріали Десятих Бандерівських читань / упор. Ю. Сиротюк, Т. Бойко, Ю. Олійник. Київ: НАЦ «УССД», Українська видавнича справа, 2023. 392 с.

Тематикою обговорення стали проблеми майбутнього:

Як буде розвиватися Україна після Перемоги? Яке місце посяде Київ на геополітичній шахівниці? Яким буде суспільно-політичний устрій, розвиток економіки, культури? Врешті, як впливатиме війна на покоління переможців і на розвиток держави і суспільства? Вагомою часткою цьогорічного видання стали кращі роботи учасників  конкурсу есе для студентів, молодих дослідників під назвою «Філософія української перемоги. Візія Великої України».  До книги увійшли найпотужніші візіонерські праці Юрія Сиротюка, Олександра Сича, Ірини Фаріон, Петра Іванишина, Йосифа Ситника, Володимира Панченка.

Аналітичні матеріали:

Індекс війни. Моніторинг воєнних конфліктів у світі 2022 року

ПІДСУМКИ РОКУ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ. Видання УССД

ПІДСУМКИ ПІВТОРА РОКУ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ

Республіканці – друзі чи вороги?

Посилання:

 • Підпишіться на канали і спільноти Недержавного аналітичного центру “Українські студії стратегічних досліджень”:

http://linktr.ee/nac.ussd

Leave a Reply

Your email address will not be published.